Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zwoleniu nie będzie prywatyzowany. Nie chcą tego mieszkańcy powiatu

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Pacjenci i mieszkańcy Zwolenia dobrze oceniają pracę szpitala.
Pacjenci i mieszkańcy Zwolenia dobrze oceniają pracę szpitala. Piotr Kutkowski
Mieszkańcy powiatu zwoleńskiego dobrze oceniają pracę miejscowego szpitala i przychodni, natomiast szanse na ich przetrwanie i rozwój widzą nie we współpracy z zewnętrzną firmą, a w reorganizacji dokonanej własnymi siłami i z pomocą starostwa. Taki obraz wyłania się z ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców.

Zwoleński szpital boryka się z kłopotami finansowymi, a chcąc dalej funkcjonować musi podnieść standardy zgodnie w wymogami unijnymi. Ma się to wiązać zarówno z dużymi nakładami finansowymi, jak i reorganizacją.

Starostwo, które nadzoruje pracę Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu szansę na rozwiązanie problemu upatrywało między innymi w podpisaniu umowy z firmą, która w perspektywie zarządzania szpitalem gotowa byłaby w niego zainwestować i przeprowadzić w nim zmiany. O tym, że zarówno personel placówki jak i mieszkańcy miasta mieli jednak dużo związanych z tym obaw dotyczących między innymi wyłączenia z działalność deficytowych oddziałów i planowanych zwolnień można było się przekonać na spotkaniach oraz na posiedzeniach Rady Powiatu.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

W konsekwencji władze starostwa postanowiły przeprowadzić konsultacje społeczne. Odbywały się one od 21 czerwca do 22 lipca 2013 roku za pomocą ankiet dostępnych w siedzibie starostwa powiatowego w Zwoleniu, na stronie internetowej powiatu, a także w formie otwartego spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami powiatu.

Wyniki konsultacji, które objęły swym zasięgiem obszar całego powiatu zwoleńskiego są już znane. Jak się okazuje wzięły w nich udział 674 osoby, w tym 376 z samego Zwolenia. Zdecydowana większość, bo 621 nie była pracownikami służby zdrowia. Zadowolenie z funkcjonowania szpitala w Zwoleniu wyraziło 302 ankietowanych, raczej zadowolonych było 173. Raczej nie - takiej odpowiedzi udzieliły 95 osoby, a nie - 94. Więcej było tez zadowolonych niż niezadowolonych osób z pracy przychodni rejonowej, poradni specjalistycznych, laboratorium diagnostyki oraz pracowni rehabilitacji leczniczej, lekarzy i rehabilitantów i

422 osoby opowiedziały się za potrzebą wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu ZOZ w Zwoleniu w celu poprawy dostępności, zakresu i jakości świadczeń medycznych, większość widzi też potrzebę uruchomienia nowych oddziałów szpitalnych i poszerzenia zakresu usług i świadczeń medycznych.

PROPOZYCJE

Na pytanie jakie oddziały powinny być otwarte, najczęściej pojawiała się odpowiedź: chirurgia, oddział dziecięcy, odział ginekologiczno-położniczy. Wśród odpowiedzi pojawiały się też takie oddziały jak: dermatologia, kardiologia, urologia, geriatria, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, diabetologia, reumatologia, oddział ratunkowy, neurologia, intensywna terapia, ortopedia oraz rehabilitacja z pobytem dziennym, zakład opiekuńczo-leczniczy.

Ponadto ludzie dopisywali, że chcieliby powiększenia pracowni rehabilitacyjnej i zakładu pielęgnacyjnego dla osób starszych oraz przyjęć alergologa i innych specjalistów, wprowadzenie usług USG, badania słuchu, rezonans magnetyczny, rozbijania kamieni nerkowych, badania z zakresu proktologii, kolonoskopii i gastroskopii. Ankietowani proponowali również utworzenie poradni urologicznej, rehabilitacyjnej, paliatywnej, chorób naczyniowych, chirurgii estetycznej. Także zwiększenie dostępności do poradni, które już funkcjonują.

ZAGROŻENIA

Jednocześnie zdaniem 449 ankietowanych poprawa funkcjonowania ZOZ w Zwoleniu powinna być przeprowadzona w oparciu o restrukturyzację i program naprawczy przygotowany przez dyrektora i pracowników ZOZ. Za powierzeniem zarządzania specjalistycznemu podmiotowi zewnętrznemu przy zachowaniu majątku przez ZOZ opowiedziało się 195 osób
O tym, że współpraca z podmiotem zewnętrznym na zasadach partnerstwa publiczno - prywatnego i powierzenie wykonania świadczeń medycznych może być zagrożeniem dla opieki medycznej realizowanej w ZOZ wyraziło przekonanie 387.

- Czekamy teraz jeszcze na program naprawczy, który przygotowuje dyrekcja ZOZ. Ma on powstać do końca września tego roku i wówczas będziemy podejmować dalsze kroki. Ale wszystko wskazuje na to, że będziemy starali się prowadzić działania własnymi siłami - powiedział nam Waldemar Urbański, starosta zwoleński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie