Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Pionkach i Iłży toną w długach

Janusz PETZ - Echo Dnia Jakub WOJTASZEWSKI - Pionki24
sxc.hu
Czy pacjenci w powiecie radomskim mogą spać spokojnie?

Długi szpitali

Długi szpitali

4 786 000 złotych - wynoszą zobowiązania szpitala w Iłży za 2010 rok, w tym zobowiązania wymagalne to 748 tysięcy 221 złotych.
3 757 000 złotych - wynoszą zobowiązania szpitala w Pionkach, z czego 956 tysięcy po stronie wymagalnych.

Prawie cztery miliony złotych zobowiązań ma szpital w Pionkach, a szpital w Iłży ponad cztery miliony. W Pionkach są problemy kadrowe. Oba potrzebują pieniędzy na inwestycje. Tak wygląda sytuacja dwóch szpitali w powiecie radomskim.

17 pracowników oddziału wewnętrznego szpitala w Pionkach domaga się od dyrektora wyjaśnień w sprawie dalszego funkcjonowania oddziału wewnętrznego. Obawiają się, że oddział zostanie zamknięty z powodu braku lekarzy.

UCIEKAJĄ LEKARZE

Z 5 lekarzy pracujących jeszcze niedawno na tym oddziale w maju może zostać już tylko jeden. Pod koniec 2010 roku wypowiedzenie złożył ordynator Marek Kita. Odeszła również zastępca ordynatora, Beata Komorowska. Potem wypowiedzenie złożyły kolejne dwie lekarki. Termin wypowiedzenia mija 30 kwietnia.

Pielęgniarki wysłały pisma do dyrektora szpitala oraz starosty radomskiego, który jest organem założycielskim tej placówki medycznej. Skarżą się, że nie są informowane o tym, jaka będzie przyszłość oddziału w związku z rezygnacjami lekarzy. Przypominają, że brak lekarzy oznacza w praktyce zamknięcie oddziału i likwidację miejsc pracy.

- Wszystko jest pod kontrolą. Na oddziale pracuje przecież w tej chwili troje lekarzy, a od maja zatrudnimy dwóch nowych. Będę rozmawiał też z lekarkami i nakłaniał je, aby wycofały wypowiedzenia - mówi Aleksander Gawlik, dyrektor szpitala.

WIĘCEJ WYDAJĄ, NIŻ ZARABIAJĄ

Zobowiązania szpitala w Iłży za 2010 rok wynoszą 4 miliony 786 tysięcy złotych, w tym wymagalne 748 tysięcy 221 złotych. Warto jednak dodać, że w 2008 roku długi szpitala wyniosły 6 milionów 261 tysięcy złotych, a w 2009 roku - 5 milionów 640 tysięcy złotych.

- Borykamy się z wieloma trudnościami. Najważniejszą z nich jest zaniżona wartość jednostki rozliczeniowej, czyli ceny za 1 punkt rozliczeniowy jaką nam płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Do końca 2008 roku Narodowy Fundusz Zdrowia za 1 punkt rozliczeniowy płacił 56 złotych. Od 1 stycznia 2009 roku cena za 1 punkt wynosi 51 złotych i do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie, mimo podwyżki cen: energii, gazu, leków, środków opatrunkowych, sprzętu jednorazowo użytku, wynagrodzeń pracowniczych. Umowy zawierane z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywane usługi medyczne są niedoszacowane. Koszty ponoszone przez szpitale są większe niż osiągane przychody - mówi Zbigniew Deja, dyrektor szpitala w Iłży.

CO ZE SZPITALEM W PIONKACH?

Aleksander Gawlik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach uważa, że jego wynik finansowy jest bardzo dobry.

- Płacimy na bieżąco zobowiązania do ZUS-u, Urzędu Skarbowego czy względem pracowników. Stawki w Narodowym Funduszu Zdrowia od trzech lat są takie same i to nie pozwala nam na jakąkolwiek modernizację szpitala - mówi.

Najważniejszą sprawą jest remont budynku szpitala przy ulicy 15 Stycznia. Oddział chirurgii pamięta jeszcze lata 30. ubiegłego wieku, a do 2015 roku obiekt musi spełniać określone wymogi unijne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie