Szpitale w Radomiu i Nowym Mieście nad Pilicą nie są już placówkami „covidowymi”. Wracają do normalnej pracy

Janusz Petz
Janusz Petz
W szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, który przez kilka miesięcy pełnił funkcję placówki „covidowej” nie ma już ani jednego zakażonego pacjenta.
W szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, który przez kilka miesięcy pełnił funkcję placówki „covidowej” nie ma już ani jednego zakażonego pacjenta. archiwum Echa Dnia
Udostępnij:
W szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą nie ma już ani jednego pacjenta covidowego, a w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pozostali jedynie nieliczni zakażeni pacjenci na oddziale zakaźnym. Oba szpitale od poniedziałku przestały pełnić funkcję placówek „covidowych” i zajęły się leczeniem nie zakażonych pacjentów.

Na początku maja wojewoda mazowiecki podjął decyzje o likwidacji nadmiernej liczby łóżek covidowych i przestawianiu funkcjonowania szpitali na leczenie pacjentów, którzy w ostatnich miesiącach nie mogli korzystać ze specjalistycznego leczenia. Zdecydowano, że w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym ubędzie 107 łóżek covidowych, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą wykreślonych zostanie 69 łóżek. Oba szpitale dostały czas do poniedziałku na odkażanie pomieszczeń, przeniesienie sprzętu i lekarstw i rozpoczęcie przyjmowania niezakażonych pacjentów.

Nowi pacjenci

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przywrócono podstawową działalność na oddziałach: Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Neurologicznym z odcinkiem udarowym, Urologicznym, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej i Ortopedyczno – Urazowym. Od poniedziałku pozostało tylko 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem oraz 26 łóżek w oddziale Obserwacyjno – Zakaźnym dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia Sars-Cov-2. Pacjenci chorujący na COVID-19 kierowani są obecnie do szpitala tymczasowego, gdzie jest 80 łóżek „covidowych” i 20 na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej oraz na oddział zakaźny szpitala.

- Rozpoczynamy przyjmowanie planowych pacjentów, oddziały działają normalnie. Od dziś ratownictwo medyczne może już przywozić pacjentów w stanach urazowych, jest już trzech pacjentów wymagających leczenia ortopedycznego – powiedział Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. W poniedziałek w szpitalu tymczasowym oraz na oddziale zakaźnym szpitala przebywało w sumie 68 zakażonych pacjentów, w tym 41 w szpitalu tymczasowym i 10 na oddziale intensywnej terapii w głównym budynku szpitala.

- Mieliśmy spotkanie z ordynatorami szpitala i kierownikami oddziałów. Ustaliliśmy, że pacjenci, którzy z powodu koronawirusa nie mogli skorzystać z leczenia, czy planowych zabiegów mają być teraz indywidualnie informowani o takiej możliwości. To nie wina pacjentów, że nie mogliśmy się nimi zająć, więc teraz powinni dostać jasną informację kiedy mają się zgłosić na leczenie. Szpital się z nimi skontaktuje lub już się skontaktował – powiedział Andrzej Cieślik.

Tylko łóżka obserwacyjne

W szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, który do niedawna służył jako szpital „covidowy” nie ma już ani jednego zakażonego pacjenta, chociaż bo „odmrożeniu” lecznicy pozostało 5 łóżek obserwacyjnych dla osób z podejrzeniem zachorowania na COVID-19. - Mamy już pierwsze przyjęcia pacjentów na oddział internistyczny. Były przypadki przełożenia terminów wykonania zabiegów chirurgicznych u nielicznych pacjentów i teraz będą one mogły być wykonane. Poza tym działa poradnia chirurgiczna skąd będą kierowani następni pacjenci – mówi Barbara Gąsiorowska, dyrektor szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą.

O 16 – decyzją wojewody mazowieckiego - zmniejszono też liczbę łóżek „covidowym” w szpitalu w Lipsku. Dzięki temu możliwe było uruchomienie po przerwie oddziału ginekologiczno – położniczego. W szpitalu w Kozienicach zmniejszono od poniedziałku liczbę łóżek „covidowych” o 53 co umożliwiło „odmrożenie” oddziału wewnętrznego tego szpitala. Zmniejszyła się też od poniedziałku o 17 liczba łóżek covidowych w szpitalu w Iłży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie