Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy Lodołamaczy 2010

Rozmawiała Alina Bosak
Adam Hadław  - dyrektor Oddziału Podkarpackiego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Pełnił funckje członka Rady Wojewódzkiej POPON w Rzeszowie. Przez kilka lat był dyrektorem do spraw rehabilitacji w PPUH w Rzeszowie sp. z o.o..
Adam Hadław - dyrektor Oddziału Podkarpackiego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Pełnił funckje członka Rady Wojewódzkiej POPON w Rzeszowie. Przez kilka lat był dyrektorem do spraw rehabilitacji w PPUH w Rzeszowie sp. z o.o..
Rozmowa z Adamem Hadławem z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która realizuje V edycję konkursu "Lodołamacze 2010".

Jak zgłaszać firmy i instytucje ?

Jak zgłaszać firmy i instytucje ?

Zgłoszenie do V edycji Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznych LODOŁAMACZE 2010 musi pochodzić od firmy lub jej przedstawiciela. Czekamy na kandydatów z województwa podkarpackiego i lubelskiego, bo na etapie regionalnym wspólnie wybierzemy finalistów. Formularze (do pobrania ze strony www.lodolamacze.info.pl) należy przesłać na adres rzeszowskiego biura POPON - 35-310 Rzeszów, ul. Rejtana 10, pok. 304, tel./fax: 17 857-75-56, e-mail: [email protected]

- Kim jest Lodołamacz?
- Lodołamacz - statek, który kruszy lód na rzece, wytycza kierunek rejsu. Takimi statkami w pewnym sensie są też są osoby, firmy i instytucje nominowane do konkursu "Lodołamacze 2010". Bo pokazują, że na rynku pracy jest też miejsce dla osób niepełnosprawnych. Wytyczają kierunek, w jakim powinny iść firmy odpowiedzialne społecznie.

- Trudno dziś być Lodołamaczem?
- I łatwo, i trudno. Wydaje mi się, że łatwo, bo wystarczy okazać odrobinę wrażliwości, zrozumienia, dostrzec w osobie niepełnosprawnej dobrego, lojalnego pracownika, który chce wspierać swoją firmę. Z drugiej strony, widać trudno być lodołamaczem, skoro w tylu firmach, instytucjach, urzędach tych niepełnosprawnych pracowników nie ma. I właśnie dlatego organizujemy ten konkurs - żeby pokazać dobre praktyki i udowodnić pracodawcom, że trudność wynika często z niewiedzy i uprzedzeń.

- Kto może zostać Lodołamaczem?
- Konkurs odbywa się w czterech kategoriach. W pierwszej oceniamy otwarty rynek pracy - tu startować może każda firma, każdy przedsiębiorca. Druga kategoria to chroniony rynek pracy, czyli zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej. Trzecia kategoria to pracodawca nie przedsiębiorca, czyli instytucje państwowe i samorządowe. Ostatnia kategoria to niepełnosprawni przedsiębiorcy i menedżerowie.

- Wielu Lodołamaczy jest na Podkarpaciu?
- Wydaje mi się, że sporo. Na tle kraju wyróżniamy się liczbą zatrudnionych osób niepełnosprawnych. W sumie w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy jest ich 25 tys. Nic dziwnego, że nasze firmy i instytucje zajmowały wysokie miejsca w ogólnopolskim finale. W tamtym roku na tytuł Lodołamacza zasłużył rzeszowski MOPS, NZOZ Rudek z Rzeszowa i Wiesław Chorzępa (również z Rzeszowa), właściciel firmy Ortoreha.

- Kiedy poznamy Lodołamaczy 2010?
- Do 15 kwietnia czekamy na zgłoszenia firm. W maju odbędzie się gala regionalna i poznamy finalistów, którzy zawalczą o tytuł na etapie ogólnopolskim. Gala finałowa planowana jest w Warszawie na czerwiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Szukamy Lodołamaczy 2010 - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie