Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szydłowianie przenieśli się w lata 70-te. Jak?

/mod/
W ostatnią sobotę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zabrało szydłowian w sentymentalną podróż do lat 70-tyc w towarzystwie przebojów ABBY i innych wykonawców, odtwarzanych z płyt winylowych.
W ostatnią sobotę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zabrało szydłowian w sentymentalną podróż do lat 70-tyc w towarzystwie przebojów ABBY i innych wykonawców, odtwarzanych z płyt winylowych. Anna Michajłow-Arak
Dyskutowali w świetlicy przy Radomskiej 5 o swoim mieście i słuchali muzyki z winyli w ramach projektu "Cięcie".
Sobotni wieczór zakończył występ zespołu Broniowianki, który wykonał tradycyjne utwory ludowe, a także pieśń premierową.
Sobotni wieczór zakończył występ zespołu Broniowianki, który wykonał tradycyjne utwory ludowe, a także pieśń premierową.

Anna Michajłow-Arak

Sobotni wieczór zakończył występ zespołu Broniowianki, który wykonał tradycyjne utwory ludowe, a także pieśń premierową.

(fot. Anna Michajłow-Arak)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które jako ostatnie rezydowało w świetlicy przy ulicy Radomskiej 5 w ramach projektu "Cięcie", zaprosiło w ubiegły piątek szydłowian do dyskusji o Szydłowcu. Spotkanie odbyło się pod hasłem: Jak zmienić miasto?". Poprowadził je Marcin Śliwa.

Pretekstem do rozmowy o mieście był dokumentalny film produkcji duńskiej "Bogota Change".

- Obrazuje on niezwykłą przemianę kolumbijskiej stolicy, która dokonała się w ciągu zaledwie 10 lat dzięki nowoczesnej wizji dwóch osób - Antanasa Mockusa i Enrique Peñalosy - wyjaśnia Inga Pytka - Sobutka z Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie "Projektoriat". - Bogotę przed 1995 rokiem uznawano za jedno z biedniejszych i najbardziej niebezpiecznych miast świata, lecz nowi burmistrzowie błyskawicznie rozprawili się z biedą, korupcją i przemocą na ulicach, budując nowoczesną i tętniącą życiem metropolię.

Inga Pytka - Sobutka dodaje, że dyskusja dotycząca Szydłowca toczyła się wokół kultury. Padały pytania, dlaczego jest tak mało odbiorców działań kulturalnych w mieście?

TAŃCZYLI PRZY MUZYCE ABBY

W ostatnią sobotę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zabrało zaś szydłowian w sentymentalną podróż do lat 70-tych. Przy przebojach ABBY i innych wykonawców, odtwarzanych z płyt winylowych, mieszkańcy mieli okazję obejrzeć prace studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: fotografie oraz filmy, a także skosztować pyszności ze słodkiego bufetu.

- Grupa kilkunastu studentów z tak zwanej "Kowalni", czyli pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego, artysty i wykładowcy sztuki, gościła w naszym mieście od pewnego czasu, spotykając się z ludźmi i poszukując inspiracji do swoich prac - mówi Inga Pytka-Sobutka.

Studenci poznawali miasto w towarzystwie szydłowieckiej młodzieży, która wystąpiła w roli przewodników. Sobotni wieczór zakończył występ zespołu Broniowianki, który wykonał tradycyjne utwory ludowe, a także pieśń premierową.

DLA NAJMŁODSZYCH

W ubiegły weekend także odbyły się warsztaty dla dzieci. W ostatnią niedzielę Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie "Projektoriat", partner projektu "Cięcie", zaprosił maluchy w wieku od 3 do 8 lat, na zajęcia plastyczne "KinoMarzeńObraz". Podczas spotkania dzieci przedstawiały na papierze swoje wymarzone miejsce, a następnie zamieniały je w animację filmową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie