Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szydłowiecki "KOP" z tytułem Szkoła Dialogu

/mod/
Uczniowie z Zespołu Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza wraz z dyrektor placówki oraz nauczycielką historii wzięły udział w uroczystej gali w Operze Narodowej.
Uczniowie z Zespołu Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza wraz z dyrektor placówki oraz nauczycielką historii wzięły udział w uroczystej gali w Operze Narodowej. Archiwum szkoły
Uczniowie z Zespołu Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza wraz z dyrektor placówki oraz nauczycielką historii wzięły udział w uroczystym podsumowaniu projektu Szkoła Dialog. Odbyło się ono w warszawskiej Operze Narodowej.

Projekt, o który mowa, ma za zadanie poszerzać wiedzę uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.

ŻYDZI Z MIĘDZYWOJNIA

W Zespole Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza realizowano projekt od kwietnia do czerwca 2013 roku i dotyczył przede wszystkim Żydów szydłowieckich z okresu międzywojennego. Hasłem przewodnim uczniów było: "W wielu małych miejscowościach, wielu małych ludzi, robi wiele małych rzeczy, które zmieniają oblicze tego świata."

PODSUMOWANIE PROJEKTU

15 stycznia uczniowie wspólnie z dyrektor szkoły Marią Michajłow i nauczycielką historii Joanną Wlazło wzięli udział w uroczystej Gali Szkoły Dialogu, która miała miejsce w Operze Narodowej w Warszawie. Patronat nad uroczystością objęła Anna Komorowska, żona prezydenta Polski.

Zespół Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza za zaangażowanie na rzecz dialogu polsko - żydowskiego otrzymał tytuł Szkoły Dialogu 2013.

Wśród gości specjalnych gali znaleźli się między innymi Władysław Bartoszewski, polski polityk, dziennikarz, historyk, były minister sprawiedliwości oraz Waldemar Dąbrowski, animator kultury i były minister kultury.

Co to za projekt?

"Szkoła Dialogu" to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie