Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się kolejne podwyżki. Zobacz, ile zapłacisz za wodę

ik
- Woda i tak nie jest tania nawet bez podwyżki. Do tego drożeje wszystko inne, rachunki będą bardzo duże - mówi radomianka Kamila Mucha.
- Woda i tak nie jest tania nawet bez podwyżki. Do tego drożeje wszystko inne, rachunki będą bardzo duże - mówi radomianka Kamila Mucha. Łukasz Wójcik
Zła wiadomość dla mieszkańców Radomia. Przy płaceniu rachunków trzeba będzie głębiej sięgać do kieszeni. Wodociągi przygotowały kilkunastoprocentową podwyżkę cen.

Ile za wodę i ścieki?

Ile za wodę i ścieki?

Od 1 maja za metr sześcienny wody trzeba będzie zapłacić 3 złote, teraz płacimy 2,73 złotego. Cena rośnie o około 10 procent. Odprowadzenie metra sześciennego ścieków będzie kosztowało po podwyżce 4,24 złotego, teraz cena to 3,54 złotego. Będzie drożej o blisko 20 procent.

- Rosną ceny wszystkiego, tylko zarobki pozostają wciąż takie same - denerwuje się Anna Miłkowska. - Teraz dowiaduję się, że czeka nas kolejna podwyżka cen, tym razem wody i ścieków. To fatalny pomysł.

MAJOWA DROŻYZNA

Podobnych opinii nie brakuje. Tym bardziej, ze w ostatnim czasie poszybowały także ceny gazu i prądu. Coraz droższe jest jedzenie. Może się okazać, że to nie koniec.

Wyższe rachunki za wodę i ścieki są nieuniknione. Wodociągi miejskiej zaproponowały, żeby metr sześcienny wody kosztował 3 złote, a odprowadzenie metra sześciennego ścieków - 4,24 złotego. W sumie daje to kilkunastoprocentową podwyżkę.

Wyższe rachunki będą liczone od 1 maja tego roku. Projekt taryf dostał już przewodniczący Rady Miejskiej. Dokument trafił też do Urzędu Miejskiego i czeka na zatwierdzenie przez prezydenta.

- Zdecydowaliśmy podczas prezydium, że Rada Miejska nie będzie się tym zajmowała - mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej.

ROSNĄ KOSZTY

- Zdaję sobie sprawę, że ta podwyżka nie jest mała - mówi Leszek Trzeciak, prezes spółki Wodociągi Miejskie. - Ale niższych cen naprawdę nie mogliśmy już zaproponować.

Jak tłumaczy Leszek Trzeciak, podwyżka jest niezbędna, bo coraz większe rachunki płacą same wodociągi. O 54 procent wzrosły koszty amortyzacji, jakie ponosi spółka.

- Po tym, jak zrealizowaliśmy unijny projekt przyrost naszego majątku wyniósł ponad 200 milionów złotych - mówi Leszek Trzeciak. - Przybyło nam sieci i płacimy wyższy podatek od nieruchomości. Wzrósł o 45 procent.

W tym roku wodociągi będą płaciły o 18 procent wyższą tak zwaną opłatę za korzystanie ze środowiska, czyli pompowanie wody i odprowadzanie ścieków.

- Nie można uniknąć tej podwyżki, ale jest ona na minimalnym poziomie. W Bydgoszczy metr sześcienny wody i odprowadzenie takiej samej ilości ścieków kosztuje w sumie prawie 11 złotych, w Bytomiu niemal 14 złotych, w Kielcach 8,32 złotego. U nas już po podwyżce byłoby to 7,24 złotego - mówi Leszek Trzeciak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie