Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja w strefach płatnego parkowania. Rząd chce uwolnić ceny

/inia/
- Obecne opłaty są wystarczające jak na Radom – uważa Janusz Bielecki, którego spotkaliśmy na ulicy 25 Czerwca. – Słyszałem o propozycji uwolnienia cen za parkowanie. Uważam, że płatny postój w weekendy i święta to paranoja.
- Obecne opłaty są wystarczające jak na Radom – uważa Janusz Bielecki, którego spotkaliśmy na ulicy 25 Czerwca. – Słyszałem o propozycji uwolnienia cen za parkowanie. Uważam, że płatny postój w weekendy i święta to paranoja. Tadeusz Klocek
Być może już wkrótce zapłacimy za parkowanie w nocy i święta. Może być też drożej. Rząd przyjął projekt założeń zmian w ustawie o drogach publicznych. Według nowych przepisów, to samorządy mają decydować, kiedy i ile mamy zapłacić.

Koszty parkowania

Koszty parkowania

Radom. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 2,40 złotego, za drugą godzinę - 2,80 złotego, za trzecią godzinę - 3,20 złotych, a za czwartą godzinę i następne - 2,40 złotego. Minimalna opłata to 60 groszy za 15 minut parkowania. Opłata dodatkowa za niedokonanie opłaty za zaparkowanie pojazdu w strefie wynosi 50 złotych. Gdy opłata dodatkowa zostanie uiszczona w dniu wystawienia wezwania bądź w następnym dniu roboczym po dniu wystawienia, zostanie ona obniżona do 25 złotych. Strefa obowiązuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 16.

Kielce. Godzina parkowania kosztuje 2 złote. W weekendy i święta parkowanie jest darmowe.

Warszawa. Pierwsza godzina to 3 złote, druga 3,60 a trzecia 4,20. Czwarta i kolejne godziny to koszt 3 złotych.

Lublin. Za pierwszą godzinę postoju kierowcy płacą 2 złote, za drugą 2,40, a za trzecią 2,80. Każda następna kosztuje 2 złote.

Piotrków Trybunalski. Opłata za pierwszą godzinę parkowania to koszt 3 złotych. Druga godzina 3,20, trzecia 3,40. Za czwartą i każdą następną godzinę trzeba zapłacić 3 złote.

Dotychczas to ustawa regulowała, kiedy samorządy mogą pobierać opłaty. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych w tej chwili maksymalna opłata za parkowanie w miejscach publicznych nie może być wyższa niż 3 złote za godzinę. A bezpłatne parkowanie w strefie jest możliwe między godziną 18 a 8 oraz w soboty, niedziele i święta. W nowelizacji ustawy wykreślono zarówno maksymalną stawkę jak i dni, które są dniami wolnymi od opłat za parkowanie. Oznacza to, że wkrótce nie tylko możemy zapłacić drożej za godzinę parkowania, ale także płacić za parkowanie w nocy, weekendy i święta.

W RADOMIU BEZ ZMIAN

Samorządy, określając stawki, kierują się między innymi liczbą mieszkańców i samochodów, ilością miejsc postojowych, rotacją oraz oczywiście oraz kosztami utrzymania miejsc parkingowych. Czy radomian czeka podwyżka? Władze zapewniają, że nie.
- Wiemy o rządowych propozycjach, które mają pozwolić samorządom na elastyczną politykę parkingową, ale nie planujemy żadnych zmian w radomskiej strefie: nie zmienią się stawki opłat za parkowanie ani godziny i dni obowiązywania strefy - zapewnia Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu i Komunikacji z Radomiu.

Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu uważa, że kolejna podwyżka opłat za parkowanie i pobieranie opłat za parkowanie w weekendy i święta nie jest dobrym pomysłem. - Nie widzę takiej potrzeby w naszym mieście - mówi. - Strefa na siebie zarabia i nie trzeba nic zmieniać.

Opłaty w Radomiu

- Uważam, że jak na Radom to cena za godzinę parkowania jest trochę za duża - uważa Jakub Musiał, kierowca. - Chociaż są odcinki strefy, gdzie nawet przy takiej cenie nie można znaleźć wolnego miejsca.

Opłaty w Radomiu

Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 2,40 złotego, za drugą godzinę - 2,80 złotego, za trzecią godzinę - 3,20 złotych, a za czwartą godzinę i następne - 2,40 złotego. Minimalna opłata to 60 groszy za 15 minut parkowania. Opłata dodatkowa za niedokonanie opłaty za zaparkowanie pojazdu w strefie wynosi 50 złotych. Gdy opłata dodatkowa zostanie uiszczona w dniu wystawienia wezwania bądź w następnym dniu roboczym po dniu wystawienia, zostanie ona obniżona do 25 złotych. Strefa obowiązuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 16.

STREFA ZAROBIŁA

Maksymalne stawki stosują za parkowanie obowiązują już w większych miastach jak Warszawa Gdańsk czy Wrocław. W Radomiu płacimy mniej. Po podwyżce w maju 2011 roku za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 2,40 złotego.

Przychód ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Radomiu za 2012 rok to ponad 2 miliony 478 tysięcy złotych. - ProjektParking, czyli firma obsługująca strefę, otrzymała 48,2 procent tej kwoty - zaznacza Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu i Komunikacji z Radomiu. - A dodatkowe koszty ponoszone przez gminę, a związane z obsługą Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, wyniosły w roku 2012 około 100 tysięcy złotych.

Fundusze trafiają do budżetu gminy, a im większe dochody, tym większe kwoty miasto może przeznaczyć na inwestycje związane z innymi uczestnikami ruchu drogowego, czyli na przykład z pieszymi albo rowerzystami.

W tym roku wpływy mogą być większe, bo 1 listopada ubiegłego roku obszar strefy został powiększony o cztery parkingi i place a rozszerzenie strefy zwiększyło o 185 liczbę płatnych miejsc parkingowych. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji w strefie 1600 miejsc. - Dodatkowo objęcie opłatami całego pasa drogowego pomogło nam natomiast uszczelnić strefę i wyeliminować przypadki parkowania na trawnikach, chodnikach czy wjazdach do posesji, czyli niezgodnie z przepisami -dodaje Dębski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie