Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablicę upamiętniającą radomskich harcerzy biorących udział w bitwie 1920 roku odsłonięto na budynku ratusza w Rynku

Barbara Koś
Uroczystość zorganizowano w 100 lecie powstania Armii Ochotniczej, w której udział brali także radomscy harcerze.
Uroczystość zorganizowano w 100 lecie powstania Armii Ochotniczej, w której udział brali także radomscy harcerze. Joanna Gołąbek
Tablicę upamiętniającą radomskich harcerzy biorących udział w bitwie 1920 roku odsłonięto w piątek, 14 sierpnia, w siedzibie Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufiec Radom-Miasto w Ratuszu w Rynku. Uroczystość zorganizowano w 100 lecie powstania Armii Ochotniczej, w której udział brali także radomscy harcerze.

Uroczystość odbyła się na dziedzińcu ratusza, w którym mieści się siedziba Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufiec Radom-Miasto.

Zobacz też:
Upamiętnili harcerzy biorących udział w wojnie 1920 roku - zdjęcia

W imieniu radomskich harcerzy powitał zebranych zastępca komendanta Hufca ZHP, Bartosz Bednarczyk. Następnie głos zabrał Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który wyjaśnił najpierw ideę tablicy.

- W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej upamiętnia żołnierzy Armii Ochotniczej generała Józefa Hallera 1920 roku poprzez odsłonięcie tablic memoratywnych w miejscach komisji werbunkowych w 13 miejscowościach w Polsce – w tym także w Radomiu, gdzie upamiętnieni zostają harcerze - mówił dyrektor, Marcin Krzysztofik. - Wspominamy tym samym rocznicę Bitwy Warszawskiej, zaliczanej do jednej z kilkunastu bitew, która zmieniła historię świata. Setki tysięcy naszych rodaków stanęło w obronie młodego państwa polskiego. Ta obrona kraju nie byłaby możliwa, gdyby nie zaciąg blisko 100 tysięcy ochotników, którzy stanęli z sowieckim najeźdźcą.

Rys historyczny wojny polsko-bolszewickiej przedstawił historyk, Przemysław Bednarczyk. Na jej tle przypomniał udział radomskich harcerzy.

- Radomscy harcerze są ewenementem w historii wojny polsko-bolszewickiej -podkreślił - ponieważ z Chorągwi Radomskiej na wojnę poszło 600 osób. To była największa liczba. Trzeba pamiętać, że w jej skład wchodzili harcerze z Sandomierza, Opatowa, Końskich czy Ostrowca Świętokrzyskiego. Z samego Radomia poszło na wojnę około 200 harcerzy. Zapisali piękną kartę na polu chwały - mówił Przemysław Bednarczyk.

Następnie odsłonięto tablicę z napisem:"W hołdzie ochotnikom z Ziemi Radomskiej, a wśród nich przeszło 600 druhom radomskiej chorągwi harcerzy oraz druhnom pogotowia wojennego harcerek, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia Ojczyzny stanęli w szeregach Wojska Polskiego i służb pomocniczych do walki z bolszewickim najazdem."

Tablicę poświęcił ksiądz prałat Edward Poniewierski, który wspomniał przy tym sylwetki kapelanów, którzy w najtrudniejszych chwilach nieśli pomoc walczącym żołnierzom.

Po odsłonięciu tablicy można było zobaczyć wystawę przygotowaną przez IPN, specjalnie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, o wojnie polsko-bolszewickiej oraz obejrzeć trzecią część filmu „Radomianie dla Niepodległej - Na polu chwały 1920”, w reżyserii Przemysława Bednarczyka.

Organizatorami uroczystości byli Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Lublinie i Chorągiew Mazowiecka ZHP Hufiec Radom-Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie