Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takich tłumów nie było w katedrze już dawno. Dyrygował tam Krzysztof Penderecki (zdjęcia)

Barbara Koś
Fot. Tadeusz Klocek
W sobotni wieczór świątynia dosłownie pękała w szwach. Wszyscy chcieli wysłuchać koncertu z udziałem Krzysztofa Pendereckiego i Orkiestry Sinfonietta Cracovia.
Krzysztof Penderecki w Radomiu

Krzysztof Penderecki w Radomiu

Najsłynniejszy polski kompozytor i dyrygent, Krzysztof Penderecki, przyjechał do naszego miasta na zaproszenie NSZZ ''Solidarność'' Ziemia Radomska'', by poprowadzić uroczysty koncert "Pamięci biskupa Jana Chrapka" w zbliżającą się ósmą rocznicę śmierci biskupa. Przypada ona 18 października, ale terminarz koncertów mistrza spowodował, że mógł odbyć się w ostatnią sobotę.

Na początek koncertu Orkiestra Sinfonietta Cracovia, zaliczana do czołowych europejskich zespołów kameralnych pod batutą Krzysztofa Pendereckiego wykonała "Agnus Dei", będące fragmentem "Polskiego Requiem".

"Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego, będące muzyczną interpretacją tekstów łacińskiej mszy żałobnej i nawiązujące do bogatej tradycji gatunku, składa się z ośmiu części. "Agnus Dei" został skomponowany w 1981 roku po śmierci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i wykonany po raz pierwszy podczas uroczystości żałobnych.Motywy "Agnus Dei" rozbrzmiewają na zakończenie filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Kolejnymi utworami były dwa następne kompozycje Pendereckiego: "Serenada na smyczki", napisana w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych oraz "Chaconne" pochodząca również z "Polskiego Requiem".
Utworem "Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II" na orkiestrę kameralną napisanym tuż po śmierci Jana Pawła II, kompozytor oddał hołd naszemu wielkiemu rodakowi. Jest to muzyczna refleksja nad życiem i śmiercią, w której do głosu dochodzą pierwiastki emocjonalne. Motywy tego dzieła brzmią na początku filmu "Katyń".

Ostatnim punktem programu była czteroczęściowa kompozycja "Souvenir de Florence" opus 70 Piotra Czajkowskiego. Właśnie ten autor był ulubionym kompozytorem biskupa Chrapka.
Wszystkie części utworu: pełną silnych emocji "Allegro con spirito", prawdziwie włoską serenadę "Adagio cantabile" , taneczne "Allegretto moderato" i znakomity finał "Allegro vivace" z typowo rosyjską nutą, orkiestra pod batutą mistrza zagrała wspaniale.

Długo nie milkły więc brawa a potem słuchacze uczcili gościa owacją na stojąco. Biskup Chrapek, jak przypomniano, prosił zawsze o wspieranie potrzebujących. Po koncercie można było więc wpłacać fundusze dla chorej na białaczkę 12 - letniej Natalki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie