MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Teraz oni…" artystyczny wieczór monodramów w radomskiej Łaźni

Barbara Koś
Wszyscy bohaterowie wieczoru w finale.
Wszyscy bohaterowie wieczoru w finale. Barbara Koś
Radomscy laureaci Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów:Izabella Mosańska, Hanna AVIS Zembrzycka i Jacek Kowalczewski wystąpili w piątek w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56 w Radomiu, by przedstawić przed publicznością utwory docenione przez jury XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów TERAZ MY.

Przegląd odbył się w listopadzie w Warszawie, a radomianie wystąpili w kategorii monodram.

Pierwszy na scenie Łaźni zaprezentował się Jacek Kowalczewski, który za monodram "Rozmowa z mistrzem Janem" otrzymał wyróżnienie. Monodram powstał w oparciu o własne teksty i fraszki Jana Kochanowskiego.

II nagrodę otrzymała Hanna Avis-. Zembrzycka – "za monodram..”.jutro zaczniemy od nowa..." na podstawie tekstu Siergieja Łazariewa i dramatu Grzegorz Bartosa "Kochanie jutro zaczniemy od nowa", w którym autor na potrzeby dramatu dokonał wyboru wierszy radomskich poetów: Roberta Utkowskiego, Pawła Podlipniaka, Kamila Radulskiego, Jacka Skwirowskiego, Marty Malinowskiej, Martyny Sobańskiej, Katarzyny Wiśniewskiej i Ewy Nakoniecznej.

I nagrodę z Przeglądu przywiozła Izabella Mosańska za monodram "Czarne, Szare, Różowe i... " według opowiadania Herve Bazin`a "Biuro matrymonialne".

Ona właśnie wystąpiła w finale wieczoru wzbudzając uznanie widzów zarówno grą na scenie jak i opanowaniem tekstu.

Monodram przedstawiony przez Izabellę Mosańską to historia starej panny Luizy, która gdzieś w Paryżu wiedzie niby spokojne, a tak naprawdę monotonne i dość beznadziejne życie razem ze swoim przyrodnim bratem Robertem - równie nieatrakcyjnym starym kawalerem. Narastająca frustracja rodzi bunt, który wybucha desperacją i Luiza pewnego dnia, sama nie wie jak, wpada do pobliskiego biura matrymonialnego. Namówiona przez właściciela decyduje się zostawić swoją ofertę, I tak zaczyna się ciąg emocjonujących dla niej zdarzeń prowadzących do nieoczekiwanego zakończenia, niby dobrego, ale trochę mimo wszystko melancholijnego. Poszczególne scenki rozdzielone są fragmentami piosenki "La vie en rose" w wykonaniu Edith Piaf, a upływ czasu zaznaczają zmieniające się kapelusze mademoiselle Luizy.
Piękną scenografię zrobił Michał Budzisz, udźwiękowił wszystko Marek Kotlimowski. Wieczór uzupełnili piosenkami Edyta Szczygieł i Kryspin Jaros.
Hanna Avis- Zembrzycka i Jacek Kowalczewski złożyli także serdeczne podziękowania za życzliwość, fachową pomoc i wsparcie Marzenie Odzimek – Jarosińskiej, prowadzącej zajęcia teatralne w Domu Kultury Idalin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie