Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi z Grójca już ćwiczą na poligonach pod Warszawą. Rozpoczęli pierwsze szkolenia

Izabela Kozakiewicz
Terytorialsi z grójeckiego batalionu rozpoczęli pierwsze szkolenia, które potrwają do soboty w Wesołej i Zielonce.
Terytorialsi z grójeckiego batalionu rozpoczęli pierwsze szkolenia, które potrwają do soboty w Wesołej i Zielonce. 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Terytorialsi z grójeckiego batalionu piechoty lekkiej rozpoczęli pierwsze szkolenia. Na początek przeszli badania i dostali mundury. Do soboty będą ćwiczyć na obiektach poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz 1. Brygady Pancernej pod Warszawą. W maju są zaplanowane kolejne, już dłuższe manewry.

Batalion lekkiej piechoty w Grójcu jest częścią 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To oni zainaugurowali ćwiczenia terytorialsów.

Grójec - Wesoła - Zielonka

Zajęcia rozpoczęły się w ostatnią sobotę 7 kwietnia w Grójcu. Uczestniczy w nich około 80 ochotników. To rezerwiści Wojska Polskiego, którzy składali już przysięgę wojskową.

Już pierwszego dnia szkolenia, w grójeckiej bazie przeszli oni badania, sprawdzono ich sprawność. Terytorialsi dostali też mundury.
- Po tej części ochotnicy wyjechali następnie na poligon 1. Brygady Pancernej w Wesołej, ćwiczenia odbywają się również na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce - mówi Aleksandra Wic, rzecznik prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak wyjaśnia Aleksandra Wic celem tego cyklu zajęć jest wyrównanie poziomu wyszkolenia rezerwistów, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych, dlatego w nomenklaturze Wojsk Obrony Terytorialnej nazywane jest wyrównawczym.
Szkolenie obejmuje naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. W kolejnych dniach zostali poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała.

- Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów - wyjaśnia Aleksandra Wic.

Taktyka i przetrwanie

Podczas zajęć wdrażane są elementy zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty. Największy nacisk podczas szkolenia instruktorzy kładą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Terytorialsi szkolą także umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczą się też topografii.

Ochotnicy posługują się najnowocześniejszą polską bronią- karabinkiem MSBS Grot. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 milimetrów opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych - jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.

Kolejny cykl szkoleń jest zaplanowany na maj. W nim będą uczestniczyć ochotnicy, którzy do tej pory nie służyli w wojsku. Dla nich zaplanowano dłuższe, bo szesnastodniowe zajęcia. One też będą się odbywały na poligonie.

Brygada na Mazowszu

Przypomnijmy, 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, w tym batalion w Grójcu. Dowodzi nią pułkownik Grzegorz Kaliciak.
W Wojskach Obrony Terytorialnej służy już blisko dziewięć tysięcy żołnierzy. W tym ponad siedem tysięcy żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową oraz ponad 1,6 tysiąca żołnierzy zawodowych.

Diadem w Explosion. Zobacz zdjęcia - tak się bawiliście!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie