Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek w Radomiu. Mieszkańcy miasta od rana stoją w kolejkach po pączki i faworki. Zobaczcie zdjęcia

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Mieszkańcy Radomia stoją w kolejkach po pączki i faworki. Zobacz więcej na kolejnych slajdach >>>
Mieszkańcy Radomia stoją w kolejkach po pączki i faworki. Zobacz więcej na kolejnych slajdach >>>Tadeusz Klocek
8 lutego obchodzimy tłusty czwartek. Zainteresowanie słodkimi wyrobami jest bardzo duże. Radomianie z samego rana ruszyli na zakupy. Pod cukierniami i piekarniami tworzą się kolejki po pączki i faworki.

Tłusty czwartek w Radomiu. Kolejki po pączki i faworki są od samego rana

Świętowanie tłustego czwartku radomianie zaczęli wcześnie rano. Już w drodze do pracy zatrzymywali się, żeby kupić słodkie wyroby.

Pączek to niekwestionowany król tłustego czwartku, ale dużą popularnością wśród radomian cieszą się również faworki. Mimo kolejek, które tworzyły się pod lokalami, chętnych nie brakowało. Radomianie kupowali od kilku do kilkudziesięciu pączków, mówiąc, że w tłusty czwartek odpuszczają diety i jedzą słodkości.

Dla tych, którzy chcą unikać kolejek piekarnia Fogiel&Fogiel przygotowała możliwość zamówienia słodkich wyrobów przez aplikację Glovo. Tam wystarczy kilka kliknięć w telefonie, aby pączki i faworki zostały dostarczone nawet do biurka w pracy, czy dowolnego wybranego miejsca.

Zobaczcie zdjęcie z kolejek:

Tłusty czwartek. Co to za święto?

Tradycja świętowania tłustym jedzeniem ostatniego dnia przed Wielkim Postem została zaczerpnięta od pogan. W ten sposób żegnano zimę i przygotowywano się na nadejście wiosny. Na ucztach serwowano pieczone mięsa, chleb i wino. Wtedy też spotkano przekąskę będącą pierwszymi pączkami, czyli rodzaj wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną. W Polsce natomiast wytrawne pączki służyły jako zakąska do wódki. Nie od razu pączusie były słodziutkie, nadziewane konfiturą i lukrowane. Początkowo w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach. Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie