Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie żywiołowy wieczór! Koncert muzyki Ameryki Środkowej w Radomiu

Barbara Koś
Gwiazdą sobotniego koncertu będzie Marta Magdalena Lelek, artystka uznana przez krytyków za jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia.
Gwiazdą sobotniego koncertu będzie Marta Magdalena Lelek, artystka uznana przez krytyków za jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia. Radomska Orkiestra Kameralna
"Melodie Nowego Świata" to tytuł koncertu, na jaki Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 12 maja do sali koncertowej Urzędu Miasta.
Dyryguje Meksykanin, Michael Meissner..
Dyryguje Meksykanin, Michael Meissner..
Radomska Orkiestra Kameralna

Dyryguje Meksykanin, Michael Meissner..

(fot. Radomska Orkiestra Kameralna)

W programie Andrzej Panufnik: "Koncert skrzypcowy" oraz muzyka kompozytorów Ameryki Południowej: Manuel M. Pon-ce: "Estampas Nocturnas", Silvestre Revueltas: "Cuauhnahu-ac", Arturo Villela: "Hacia las llamas", Gerardo Meza: "Chine-los", Arturo Márquez: "Danzón 5," oraz José Pablo Moncayo: "Huapango".

Będzie to, jak zapowiada Radomska Orkiestra Kameralna, wspaniały wieczór przepełniony żywiołowymi, słonecznymi rytmami z Ameryki Środkowej: Meksyku i Kuby.

Dyryguje Meksykanin, Michael Meissner.. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie Marta Magdalena Lelek, artystka uznana przez krytyków za jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia.

Meksyk i Kuba są uznawane za kolebkę profesjonalnej muzyki Ameryki Środkowej. W Meksyku jej początki należą do potomków kolonizatorów, którzy na grunt meksykański przenieśli styl europejskiej muzyki profesjonalnej.

Współcześnie meksykańska muzyka związana jest przede wszystkim z repertuarem tanecznym i liryką. Zwraca uwagę bogactwem tańców takim jak huapango, który został włączony do programu koncertu.
Huapango jest szybkim, skomplikowanym tańcem meksykańskim. Jego nazwa wywodzi się od uroczystości obchodzonej w stanie Veracruz.

Huapango prezentowane podczas sobotniego wieczoru zostało skomponowane przez José Pablo Moncayo. Utwór zawiera w sobie trzy tańce ludowe: El Siquisirí, El Bajlajú i El Gavilancito. Prawykonanie odbyło się 15 sierpnia 1941 r. przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Meksyku.

Radomska publiczność usłyszy również utwory meksykańskich kompozytorów takich jak Manuel Maria Ponce, który reprezentuje narodowy nurt w muzyce meksykańskiej i Silvestre Revueltasa, który chociaż nie wykorzystywał w swoich utworach ludowych pieśni i tańców to jednak czerpał z folkloru, który odcisnął ogromne piętno na jego twórczości. Krytycy określają jego muzykę jako komunikatywną, żartobliwą, inspirującą. On sam o muzyce pisał, że ma przede wszystkim sprawiać przyjemność słuchaczowi i taką muzykę komponował.

Polskim akcentem podczas koncertu będzie "Koncert skrzypcowy" Andrzeja Panufnika.
Twórczość Panufnika świetnie pasuje do programu wieczoru "Melodie Nowego Świata", gdyż kompozytor czerpie z folkloru, a jego utwory mają silną wymowę muzyczno- religijną i historyczną, dotyczą wydarzeń z dziejów narodu i jego własnego życia.

Solistką wieczoru będzie Marta Magdalena Lelek- wspaniała skrzypaczka, laureatka wielu konkursów skrzypcowych uważana za jedną z najlepszych i najciekawszych polskich skrzypaczek.
Ceniona jest przede wszystkim za muzykalność, energię, doskonałą technikę i wdzięk.

Michael Meissner jako dyrygent, solista i kameralista często koncertował w odległych zakątkach Europy i Ameryki. W 1990 r. został koncertmistrzem Mexico CityPhilharmonic Orchestra.

Jest założycielem Mexico City String Quartet, z którym na-grał 9 płyt CD i odbył liczne tournées koncertowe po Europie i Stanach Zjednoczonych. W roku 2001 stworzył i kierował dwoma międzynarodowymi festiwalami muzycznymi: Música del Mar w Huatulco w stanie Oaxaca oraz Viva Vivaldi w Mexico City - w 2010 roku oba świętowały swoją X edycję.

Obecnie jest dyrektorem artystycznym State Chamber Orchestra of Morelos, z którą prowadzi intensywną działalność koncertową. Jest również dyrektorem artystycznym Sinfonieta Mexicana i Orquesta Viva Vivaldi, z którymi stale koncertuje dokonując światowych prawykonań dzieł meksykańskich, włoskich, hiszpańskich, niemieckich, salwadorskich i amerykańskich.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18. Bilety do nabycia w kasie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, ulica Żeromskiego 53 w cenie 19 ,16 ,13 i 11 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie