Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już finał Lata z ROK-iem! Tym razem Radomska Orkiestra Kameralna zaprezentuje w plenerze muzykę klasyczną

Barbara Koś
Barbara Koś
Radomska Orkiestra kameralna zaprasza w niedzielę.
Radomska Orkiestra kameralna zaprasza w niedzielę. materiały ROK
To już finał Lata z ROK-iem! Tym razem Radomska Orkiestra Kameralna zaprezentuje w plenerze muzykę klasyczną. W niedzielę, 30 sierpnia, o godzinie 19 w muszli koncertowej w parku imienia Kościuszki Radomska Orkiestra Kameralna zagra "Tańce słowiańskie" Antonina Dvořáka oraz "Tańce węgierskie" Johannesa Brahmsa. Będą też inne utwory.

Będzie to już ostatni letni koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, która od września zaprosi swoich słuchaczy do sali koncertowej. A cykl koncertów radomskich muzyków w parkowej muszli okazał się strzałem w dziesiątkę. Muszla raz jeszcze pokazała swoją przydatność właśnie w centrum parku, który chętnie odwiedzają radomianie.

Ta letnia sala koncertowa sprostała także konieczności zachowania warunków, jakie zgotowała nam walka z wirusem,- muszla była dezynfekowana a publiczność siadała z zachowaniem dystansu.

Antonín Dvořák (1841 -1904), czeski kompozytor, dyrygent i pedagog, był czołowym przedstawicielem czeskiej muzyki narodowej (obok Bedřicha Smetany). Komponował symfonie, (najbardziej znana Z Nowego Świata, 1893), kwartety smyczkowe, opery, poematy symfoniczne, pieśni, msze, utwory fortepianowe oraz koncerty.

"Tańce słowiańskie" to 16 utworów orkiestrowych (pierwotnie na fortepian, na cztery ręce) skomponowanych przez Antonína Dvořáka w roku 1878 i 1886. Źródłem inspiracji przy powstawaniu "Tańców słowiańskich" były "Tańce węgierskie" Johannesa Brahmsa.

Żywe, narodowo nacechowane tańce zostały dobrze przyjęte przez odbiorców, do dzisiaj zalicza się je do najwybitniejszych dzieł tego kompozytora.

Z kolei "Tańce węgierskie" to 21 melodii Johannesa Brahmsa(1833 -1897),niemieckiego kompozytora, pianisty i dyrygenta okresu romantyzmu, opartych na węgierskich motywach ludowych. Ich czas trwania waha się między jedną a czterema minutami, różnią się tonacją i tempem. Są to jedne z najbardziej znanych utworów Brahmsa. Najbardziej znanym tańcem Brahmsa jest "Taniec węgierski Nr 5 fis-moll (g-moll w wersji na orkiestrę).

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki będą rozdawane w dniu koncertu od godziny 18 przy muszli.

A co jeszcze zagrała orkiestra latem? Słyszeliśmy naszych muzyków w różnych konfiguracjach: w całości, w utworach kwartetowych, jak i w kwintecie. Program koncertów wypełniły kompozycje pełne optymizmu, barwy i emocji, lekkie, a jednocześnie zachwycające kunsztem muzycznym. Wszystko to dzięki utworom, które przez stulecia nie schodzą z afiszy największych sal koncertowych.

A najbliższy koncert ROK "pod dachem"? To koncert w ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena celebrujący 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena i rok śmierci Krzysztofa Pendereckiego (2020). Odbędzie się 13 września w w sala koncertowej im. K. Pendereckiego Zespołu Szkól Muzycznych przy ulicy 25 Czerwca 70.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną koncert został przełożony z kwietnia. Bilety zachowują ważność! Wykonawcy:
Piotr Paleczny – fortepian, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Dawid Runtz– dyrygent.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie