MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już koniec Kolegium Licencjackiego UMCS w Radomiu

/mod/
Lubelska uczelnia przeniosła swoją siedzibę, ograniczając koszty utrzymania placówki w Radomiu.

Kolegium Licencjackie Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Radomiu kształci już tylko 17 studentów na II roku filologii polskiej.

Przypomnijmy, że 3 października 2001 roku w sali widowiskowej Teatru Powszechnego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyła się pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego 2001/2002 Kolegium Licencjackiego w Radomiu.

PRAWIE 1000 STUDENTÓW

W dobrych czasach, a dokładnie w roku akademickim 2005/2006, na uczelni w Radomiu kształciło się aż 955 studentów. Jak mówi Aneta Adamska z Biura Prasowego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie później był już tylko spadek liczby żaków.

- Było to spowodowane niżem demograficznym, ale także faktem, że wielu młodych ludzi wybiera na studia jednak większe ośrodki akademickie, choćby Lublin czy Warszawę - dodaje Aneta Adamska.

Ostatnia rekrutacja została uruchomiona w roku akademickim 2012/2013. Spowodowane było to znowelizowaną ustawą prawa o szkolnictwie wyższym. Aby kolejny nabór mógł się odbyć, lubelska uczelnia musiałaby podjąć decyzję o przekształceniu Kolegium w Filię bądź Wydział Zamiejscowy. Taka decyzja jednak nie zapadła.

ZALEDWIE 17 STUDENTÓW

Obecnie w Radomiu w Kolegium Licencjackim UMCS kształci się zaledwie 17 studentów. Uczelnia przeniosła swoją siedzibę do budynku przy ulicy Miłej 17, gdzie jak zapewnia Aneta Adamska, jest odpowiednie zaplecze dydaktyczne.

- Przenosiny wiązały się z małą liczbą studentów, ale głównie z ograniczeniem kosztów utrzymania ośrodka zamiejscowego - dodaje Aneta Adamska.

Wspomnianych siedemnastu studentów zakończy studia w Kolegium Licencjackim UMCS w 2015 roku. Wówczas także ono zostanie ostatecznie wygaszone.

One także znikną

W lutym ubiegłego roku radni województwa mazowieckiego, zobligowani Ustawą o szkolnictwie wyższym, podjęli decyzję o likwidacji Nauczycielskiego Kolegium przy ulicy Pułaskiego oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych na placu Stare Miasto. Nad obiema uczelniami patronaty sprawowały kolejno Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytet Warszawski.

Na mocy ustawy z 5 listopada 2009 przestaną one jednak sprawować opiekę dydaktyczno - naukową z dniem 30 września 2015 roku. W związku z tym studenci nie będą mieli możliwości ubiegać się o przystąpienie do egzaminu na uczelni i uzyskania dyplomu i tytułu zawodowego licencjata, a co za tym idzie nie będą mieli kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela. Przypomnijmy, że trzyletnie kolegia są to policealne szkoły zawodowe, których absolwenci, dzięki opiece naukowej wyższych uczelni uzyskują tytuł licencjata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie