MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już ostatni dzień na składanie wniosków o zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt. O jakich kwotach mowa?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Do 15 marca można składać wnioski o dofinansowanie ubezpieczenia zwierząt od salmonelli.
Do 15 marca można składać wnioski o dofinansowanie ubezpieczenia zwierząt od salmonelli.
Do 15 marca rolnicy, którzy ubezpieczyli drób, bydło lub świnie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na jakiej zasadzie można ubiegać się o pomoc i jakie konkretnie warunki trzeba spełnić?

Spis treści

Pomoc będzie mogła zostać przyznana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczyli zwierzęta od ryzyka zachorowania na salmonellozę - wynika z informacji na stronie MRiRW. Wsparcie przyznawane będzie w wysokości 70 proc. dopłaty do zapłaconej składki ubezpieczeniowej.

Warunki przyznania dofinansowania

O przyznanie pomocy może starać się producent rolny, który m.in.:

  • posiada numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • jest posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości, na której prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w ramach prowadzonej działalności rolniczej posiada umowę ubezpieczenia drobiu, bydła lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą (okres objęty ubezpieczeniem rozpoczynający się nie wcześniej niż w dniu 1 kwietnia 2022 r.), z której wynika, że ubezpieczył co najmniej: 1000 sztuk kurcząt rzeźnych lub 1000 sztuk gęsi rzeźnych, lub 1000 sztuk indyków rzeźnych, lub 1000 sztuk drobiu nieśnego, lub 4 sztuki bydła, lub 14 sztuk świń;
  • zapłacił składkę z tytułu ubezpieczenia wynikającą z umowy ubezpieczenia, a w przypadku gdy zgodnie z umową ubezpieczenia składka ma być opłacana w ratach - zapłacił wszystkie raty wynikające z tej umowy ubezpieczenia z terminem płatności do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy,
  • temu producentowi rolnemu nie przyznano na podstawie odrębnych przepisów dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia wynikającej z umowy ubezpieczenia.

Z umowy lub polisy musi wynikać, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. wartości zwierząt. Okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r., a starający się o dofinansowanie nie może mieć przyznanych innych dopłat do ubezpieczenia - zaznaczył resort rolnictwa.

Tutaj można złożyć wniosek. Termin naboru

Nabór trwa od 18 stycznia do 15 marca 2024 r. Wnioski w tym terminie przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty będzie można złożyć osobiście w placówce, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).

Decyzja administracyjna o przyznaniu pomocy wydawana jest w terminie 2 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy. Wypłata pomocy następuje w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu pomocy została podjęta.

Wsparcie realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

To już 4. nabór wniosków o wsparcie w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas do beneficjentów trafiło ok. 5,9 mln zł - poinformowała ARiMR. W trwającym od 18 stycznia 2024 r. naborze wpłynęły do tej pory 124 wnioski.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już ostatni dzień na składanie wniosków o zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt. O jakich kwotach mowa? - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie