Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

To są najbiedniejsze miasta regionu radomskiego, czyli niewesoły ranking ubóstwa w regionie. Twoje miasto też w nim jest?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
od 16 lat
Najbiedniejsze miasta regionu radomskiego. Magazyn „Wspólnota” opublikował ranking bogactwa polskich gmin za 2022 rok. Wziął pod uwagę dochody samorządów i podzielił je przez liczbę mieszkańców. W ten sposób powstało zestawienie gmin, które "per capita" dysponują największymi i najmniejszymi Prezentujemy smutny ranking ubóstwa - 20 najbiedniejszych miast regionu radomskiego pod względem dochodów na jednego mieszkańca. Sprawdź, które miasta w naszym regionie są najuboższe.

Ranking ubóstwa - najbiedniejsze miasta regionu radomskiego

Przygotowując ranking uwzględniono wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje, pomijając dotacje celowe. Odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą, tak zwany podatek janosikowy. Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Metoda jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność)

- czytamy w wyjaśnieniu metody wyliczania wskaźnika

Duże różnice w zamożności miast regionu radomskiego

Najbogatszym miastem w regionie radomskim są Kozienice. Tam dochód na jednego mieszkańca przekracza 6 tysięcy złotych. Drugi Radom to kwota 5 771,51 złotego per capita. Na drugim biegunie są jednak takie miasta, w których wskaźnik ten jest prawie dużo niższy. Gdzie? - Sprawdź w galerii poniżej.

  • Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów w województwie łódzkim. Gminne dochody sięgają tam w przeliczeniu na jednego mieszkańca kolosalne 29 425,54 zł.
  • Najbiedniejszą gminą w Polsce jest Jasło w województwie podkarpackim - 3188,09 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie