Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa obwodnicy Lipska. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt. Zobacz zdjęcia i film z placu budowy

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Roboty budowlane idą póki co zgodnie z harmonogramem.
Roboty budowlane idą póki co zgodnie z harmonogramem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Od kilku miesięcy mieszkańcom obrzeży Lipska regularnie towarzyszy dźwięk ciężkiego sprzętu. Wszystko to za sprawą trwającej budowy obwodnicy Lipska. Postęp prac widać gołym okiem. Wykonawca skupia się teraz przede wszystkim na pracach ziemnych. Wyraźnie widać już zarys nowej trasy. Nowy objazd miasta, liczący około 6,4 kilometra, ma wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości. Koszt inwestycji to aż 110 milionów złotych.

Trwa budowa obwodnicy Lipska. Koszt to ponad 100 milionów złotych

Przypomnijmy, że umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy została podpisana jeszcze pod koniec 2020 roku. Procedura związana z przeprowadzeniem inwestycji o tak wielkiej skali jest jednak skomplikowana. Firma Budimex najpierw rozpoczęła opracowywanie projektu objazdu Lipska. Powstało kilka wstępnych wariantów, z których w ramach między innymi konsultacji społecznych wybrany został najbardziej korzystny. Następnie firma musiała złożyć wnioski o uzyskanie pozytywnej decyzji środowiskowej wydawanej przez burmistrza Lipska, zezwolenie na realizację inwestycji drogowej od wojewody, a także zabezpieczenie gruntów pod budowę samej obwodnicy.

O budowie obwodnicy pisaliśmy wielokrotnie:

Na początku lipca 2023 roku wojewoda mazowiecki podpisał ostatnią, czwartą decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Lipska. Prace mogły więc się rozpocząć. Te prowadzone są już od kilku miesięcy i bardzo wyraźnie widać postępy. Na miejscu cały czas pracuje ciężki sprzęt. W większości wykonana została już wycinka drzew, prowadzone są też podstawowe roboty ziemne, a także usuwane są kolizje wodociągowe, elektryczne i teletechniczne.

Zobacz też krótkie wideo z placu budowy:

Co Lipsko zyska na obwodnicy?

Podstawowym celem budowy obwodnicy Lipska jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową numer 79. Działanie to jest powiązane również z realizacją innego obejścia miejscowości bardziej na północ, czyli obejścia Zwolenia. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Lipsku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się z Warszawy. Będzie stanowić również uzupełnienie przebudowanego ciągu drogi wojewódzkiej numer 747 - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowa obwodnicy Lipska realizowana w ramach programu rządowego

Trasa o długości 6,4 km poprowadzona będzie w układzie północ-południe, po zachodniej stronie Lipska. Początek obwodnicy planowany jest około 350 m na północ od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 754. Koniec około 500 metrów od nowego przebiegu drogi wojewódzkiej numer 747. Jednocześnie drogowcy zapewniają, że zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. Wartość inwestycji (włącznie z projektem) to 110 milionów złotych. W ramach kontraktu wykonawca wybuduje drogę wraz z infrastruktura towarzyszącą.

Warto podkreślić, że budowa obwodnicy Lipska to zwieńczenie wieloletnich starań samorządu miejskiego dotyczących tej inwestycji. Liczne spotkania, konsultacje sprawiły, że już za około półtora roku mieszkańcy i przejezdni będą mogli korzystać z nowoczesnej, komfortowej i przede wszystkim bezpiecznej drogi. Obwodnica Lipska realizowana jest w ramach rządowego programu 100 obwodnic.

Zobacz zdjęcia z budowy obwodnicy Lipska w galerii poniżej:

Roboty budowlane idą póki co zgodnie z harmonogramem.

Trwa budowa obwodnicy Lipska. Na miejscu pracuje ciężki sprz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie