MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Festiwal "Ślad" w Radomu, czyli 6. Spotkania z Kulturą Żydowską (zdjęcia)

Barbara Koś
Jerzy Kutkwoski przedstawił Jerozolimę postrzeganą na swój własny sposób.
Jerzy Kutkwoski przedstawił Jerozolimę postrzeganą na swój własny sposób. Barbara Koś
Wystawy "Motywy żydowskie w twórczości księdza Władysława Paciaka" i "Jerozolima" Jerzego Kutkowskiego oraz spotkanie z profesorem Pawłem Śpiewakiem, to kolejne wydarzenia festiwalu "Ślad" czyli 6. Spotkań z Kulturą Żydowską w Radomiu.
O wystawie mówila Elżbieta Raczkowska.
O wystawie mówila Elżbieta Raczkowska. Barbara Koś

O wystawie mówila Elżbieta Raczkowska.
(fot. Barbara Koś)

Obie ekspozycje otwarto we wtorek, 8 kwietnia w galeriach Resursy Obywatelskiej.
O wystawie "Motywy żydowskie w twórczości księdza Władysława Paciaka (1903-1983) mówili Elżbieta Raczkowska z Resursy i Mieczysław Szewczuk z Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Jak podkreślili oboje, ksiądz Władysław Paciak był artystą niezwykle utalentowanym, wyjątkowym w sztuce polskiej tego czasu. Jego ambicją było tworzenie sztuki nowoczesnej, a jednocześnie podejmującej wielkie tematy sztuki dawnej i współczesnego świata.
Wystawa prezentuje tylko jeden wątek: "Motywy żydowskie" - obrazy z cyklu "Majdanek" (z lat 60.), tempery z cyklu "Żydzi" (lata 70.) oraz pokazywane po raz pierwszy rysunki ołówkiem z lat 1982 i 1983.

- Są tu dzieła o wielkiej sile, przejmujące - i inne, o wielkiej urodzie - mówili Elżbieta Raczkowska i Mieczysław Szewczuk.

Część prac poświęconych jest tematyce zagłady Żydów w czasie II wojny światowej - tematyce Majdanka, kolejna przedstawia portrety Żydów w szatach liturgicznych i sceny rodzajowe. Niewielkie, wręcz małe rysunki, także tematycznie związane z okupacją, tworzone tuż przed śmiercią autora, zamykają chronologicznie kompozycję.

Ksiądz Władysław Paciak pozostawił po sobie bardzo dużo prac. Można je było obejrzeć w zeszłym roku w radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które to w hołdzie artysty, uwzględniając jubileusz 110. rocznicy jego urodzin i 30. rocznicy śmierci, zorganizowało ogromną wystawę retrospektywną.

Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz kolekcji prywatnych.

"Jerozolima" to fotograficzny zapis autorski Jerzego Kutkowskiego. Przedstawił on bowiem Jerozolimę postrzeganą na swój własny sposób.

- Nie skupił się wyłącznie na bogactwie architektonicznym, ani ekspozycji wielowiekowej tradycji, ale ukazał to miasto w różnorakich aspektach. I tak utrwalił na fotografiach jego miejsca kluczowe: Bazylikę Grobu Pańskiego, Skałę Golgoty i Skałę Namaszczenia - mówiła Elżbieta Raczkowska podczas wernisażu.

Fragmentarycznie uwiecznił mury Starego Miasta i jego zaułki, fragment ogrodu oliwnego i miejsce szczególne dla Izraelitów - najstarszy cmentarz żydowski.

Nie ominął także symptomów nowych czasów i dla kontrastu do przeszłości zestawił obrazki z życia współczesnego, rozgrywającego się tu i teraz:. stragany, bazary, sklepy i kawiarnie.
Jerzy Kutkowski skupił się przede wszystkim na dokumentalno - reportażowej formie fotografii.

W środę gościem Resursy był profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, autor książki "Żydokomuna - refleksje historyczne".

Profesor Paweł Śpiewak, syn poetów: Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka przedstawił historię i cele Żydowskiego Instytutu Historycznego, którym kieruje dwa lata.

Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma w Warszawie został oficjalnie utworzony w roku 1947, ale jego zalążek w postaci Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej, powołanej decyzją Centralnego Komitetu Żydów Polskich, istniał już od roku 1944.

Od chwili swego powstania Instytut mieści się w budynku przedwojennej Głównej Biblioteki Judaistycznej, której mury ocalały po pożarze wywołanym przez Niemców 16 maja 1943 roku podczas wysadzania Wielkiej Synagogi na Tłomackiem (dzisiaj w jej miejscu przy placu Bankowym stoi "Błękitny Wieżowiec").

Od roku 2009 jako Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma posiada status
państwowej instytucji kultury - ośrodka badań i dokumentacji.

Celem instytucji, jak mówił Paweł Śpiewak, jest badanie i dokumentowanie Holocaustu.
Archiwum placówki jest już bardzo bogate. Zawiera, miedzy innymi, 400 dzienników II wojny światowej oraz unikatowy zbiór archiwum Getta Warszawy.

O wystawie "Jerozolima:" rozmawiali od lewej Stanisław Zubek, Sławomir Adameic i Piotr Rogólski.
O wystawie "Jerozolima:" rozmawiali od lewej Stanisław Zubek, Sławomir Adameic i Piotr Rogólski. Bargara Koś

O wystawie "Jerozolima:" rozmawiali od lewej Stanisław Zubek, Sławomir Adameic i Piotr Rogólski.
(fot. Bargara Koś)

Fragment wystawy"Jerozolima"
Fragment wystawy"Jerozolima" Barbara Koś

Fragment wystawy"Jerozolima"
(fot. Barbara Koś)

Fragment wystawy malarswta księdza Władyslawa Paciaka.
Fragment wystawy malarswta księdza Władyslawa Paciaka. Barbara Koś

Fragment wystawy malarswta księdza Władyslawa Paciaka.
(fot. Barbara Koś)

Gościem "Sladu" był w środę profesor Jan Śpiewak.
Gościem "Sladu" był w środę profesor Jan Śpiewak. Barbara Koś

Gościem "Sladu" był w środę profesor Jan Śpiewak.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie