Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa walka o unijne pieniądze dla Polski. Co z Radomiem i regionem radomskim?

/jp/
- Warto walczyć o większe pieniądze dla regionu radomskiego – przekonywali działacze Platformy Obywatelskiej, od lewej: Mateusz Tyczyński, Andrzej Łuczycki i Jerzy Zawodnik.
- Warto walczyć o większe pieniądze dla regionu radomskiego – przekonywali działacze Platformy Obywatelskiej, od lewej: Mateusz Tyczyński, Andrzej Łuczycki i Jerzy Zawodnik.
Działacze radomskiej Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli starania o zmianę zasad podziału pieniędzy unijnych przeznaczonych w latach 2014 - 20 dla Mazowsza

Jednym z pomysłów jest "znaczenie pieniędzy", aby każdy region województwa dostał swoją pulę.

W latach 2014 20 Mazowsze ma dostać z Unii Europejskiej w formie dotacji 1,9 miliarda euro, a o kolejne pieniądze w wysokości 1,4 miliarda złotych wnioskodawcy z województwa mazowieckiego będą się mogli starać z programów krajowych.

Ponieważ w tej perspektywie finansowania Mazowsze nie jest zaliczane do najbiedniejszych regionów Europy, pieniądze będą trudniej dostępne, a poza tym będą mogły być przeznaczane bardziej na wprowadzanie innowacyjnych technologii niż na budowę dróg, czy wodociągów.
Takie zasady dzielenia pieniędzy premiują Warszawę, bo tam jest na przykład więcej instytutów badawczych, albo uczelni niż na peryferiach województwa.

Nowością będą tak zwane instrumenty terytorialne - programy dotowania inwestycji w dużych i średnich miastach, którym do współpracy uda się wciągnąć okoliczne powiaty i gminy.

Ustalono, że w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Warszawa dostanie 165 milionów euro, a 5 miast, które niegdyś były siedzibą województwa, czyli Radom, Płock, Siedlce, Ostrołęka i Ciechanów otrzymają na tak zwane Regionalne Instrumenty Terytorialne w sumie 130 milionów euro.
- Chcemy to zmienić. Biedniejsze regiony województwa powinny dostać tyle co Warszawa, czyli 165 milionów euro - powiedział na środowej konferencji prasowej Jerzy Zawodnik, radomski radny.

Działacze Platformy Obywatelskiej, w tym poseł Radosław Witkowski będą też zabiegali o wprowadzenie w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego mechanizmów, które uniemożliwią premiowanie jednego z subregionów województwa kosztem innego.

Taką funkcję mają spełniać "koperty regionalne". - Załóżmy, że będzie pewna pula pieniędzy na innowacje. Będą one rozdzielone w wyniku konkursu wśród wnioskodawców z całego województwa. Chcemy, aby część z tej ogólnej puli pieniędzy została odłożona do "kopert regionalnych" i przeznaczona dla wnioskodawców tylko z konkretnego regionu - wyjaśniał ideę Jerzy Zawodnik.

Andrzej Łuczycki, radny Sejmiku Samorządowego województwa mazowieckiego uznał za nierealne, bądź wygłaszane pod oczekiwania wyborców pomysły zmian w podziale administracyjnym kraju, po to by doprowadzić do sprawiedliwego podziału unijnych pieniędzy. Przypomnijmy, Sojusz Lewicy Demokratycznej chce powrotu do 49 województw, a Prawo i Sprawiedliwość wydzielenia Warszawy z Mazowsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie