Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwaj i pomóż innym przetrwać. Harcerze ze Zwolenia świętowali 10-lecie istnienia

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Prezentacji multimedialnej przyglądało się kilkadziesiąt osób
Prezentacji multimedialnej przyglądało się kilkadziesiąt osób Piotr Kutkowski
Hasło harcerek z obozu w Ravensbruck patronowało zlotowi z okazji 10-lecia zwoleńskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Była to okazja do podsumowania osiągnięć i porozmawiania o przyszłości. Również do zabawy.
O osiągnięciach zwoleńskich harcerzy z dumą opowiadała ich opiekunka, Grażyna Zielińska.
O osiągnięciach zwoleńskich harcerzy z dumą opowiadała ich opiekunka, Grażyna Zielińska.

O osiągnięciach zwoleńskich harcerzy z dumą opowiadała ich opiekunka, Grażyna Zielińska.

Początek ZHR w Zwoleniu datuje się na listopad 2000 roku. Wtedy po powrocie z Białej Służby podczas pielgrzymki Jana Pawła II i rocznych przygotowaniach drużyna harcerska ZHP przeszła w struktury ZHR, dzieląc się na drużyny wędrowniczek i wędrowników. Opiekę nad nimi objęli druhna Grażyna Zielińska i Bogdan Bernat.

- Harcerze i harcerze rozpoczęli pracę metodą wędrowniczą. Oznacza ona dosłowną wędrówkę po najpiękniejszych zakątkach kraju i świata oraz w przenośni, czyli rozwijanie siebie i swoich zainteresowań - te słowa słychać podczas prezentacji multimedialnej, która została przygotowana na 10-lecie istnienia środowiska ZHR w Zwoleniu.

Uroczystość odbywa się w przystrojonej harcerskimi emblematami sali zwoleńskiego gimnazjum, uczestniczy w niej kilkadziesiąt młodych, ubranych w harcerskie mundury osób. Wcześniej brały one udział w mszy się z okazji Święta Niepodległości, odbierały też medal za opiekowanie się miejscami pamięci narodowej.

O osiągnięciach zwoleńskich harcerzy z dumą opowiada ich opiekunka, Grażyna Zielińska.

- Drużyny organizowały liczne obozy wędrowne. Pierwszym był obóz na Pomorzu Gdańskim, podczas którego harcerze pomagali powodzianom - wymienia - Dwa kolejne obozy odbyły się w Bieszczadach, następnym celem wędrówki było zimowisko na Ukrainie Wtedy druhowie po przeprowadzonej wcześniej zbiórce zawieźli wiele książek i pomocy naukowych do polskiej szkoły w Kołomyi.

Według Grażyny Zielińskiej były jeszcze kolejne Białe Służby podczas papieskich pielgrzymek oraz kolejne wakacyjne wyjazdy - w tym na Litwę i Łotwę. A na co dzień udział w lokalnych imprezach, prowadzenie zbiórek pieniędzy na Dzień Papieski, udział w Drodze Krzyżowej ulicami miasta, współpraca z

kombatantami i opieka nad sztandarem zwoleńskiego koła Armii Krajowej.

Podczas zlotu można się też dowiedzieć, że obecnie zwoleńskie środowisko ZHR składa się dwóch gromad zuchowych, dwóch drużyn harcerek i reaktywującej się drużyny harcerzy. Wszystkie wchodzą w skład Zwoleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Myśl Niepodległa". Na razie nieoficjalnie działa próbna drużyna wędrowniczek "Mury". Ta nazwa stanowi nawiązanie do nazwy drużyny harcerek, która działała w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck. To właśnie tam powstało hasło, które przyświecało zwoleńskiemu zlotowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie