Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do "Ścięcia Śmierci" w Jedlińsku. To jedyny tego tego typu obrzęd ludowy w Europie. Jaki jest program wydarzenia?

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Archiwalne zdjęcie z jedlińskich kusaków, które od lat gromadziło tłumy widzów.
Archiwalne zdjęcie z jedlińskich kusaków, które od lat gromadziło tłumy widzów. Archiwum Echa Dnia
Tradycyjnie w ostatni dzień karnawału w Jedlińsku odbywa się impreza pod nazwą "Ścięcie śmierci". To jedyny dzień w roku, kiedy na ulice wychodzą korowody barwnych postaci, a na rynku odbywa się sąd nad Śmiercią. Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku jest w trakcie przygotowań do wydarzenia. Widowisko odbędzie się tradycyjnie na ulicach Jedlińska w ostatni wtorek karnawału, który w tym roku wypada 1 marca.

W minionym roku sytuacja pandemiczna w kraju wymusiła zorganizowanie Ścięcia Śmierci, zwane również kusakami, w formie zdalnej.

Program wydarzenia

Tegoroczne kusaki odbędą się we wtorek, 1 marca. Program wydarzenia jest taki sam, jak w latach minionych. Około godziny 13.00 wójt gminy Jedlińsk przekaże władzę starym władzom, przede wszystkim wójtowi Pardole. Następnie odbędą się występy zespołów ludowych, a kulminacyjny moment widowiska będzie mieć miejsce około godziny 15.30. Wówczas barwny korowód w asyście orkiestry strażackiej przejdzie na jedliński Rynek, gdzie odbędzie się widowisko "Ścięcia Śmierci". Później, jak na karnawał przystało, odbędzie się zabawa w rytmie muzyki rozrywkowej. Obecnie ustalane są ostatnie szczegółów, a wkrótce powinniśmy poznać dokładną listę zespołów, które wystąpią na tegorocznych kusakach w Jedlińsku.

Oprócz tego jeszcze do 15 lutego mogą zgłaszać się artyści-amatorzy, którzy wezmą udział w widowisku i podtrzymają tradycję. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, a także telefonicznie pod numerem 48 32 13 052.

Historia widowiska

Jedlińskie "Ścięcie Śmierci" jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie. Pierwsza wzmianka o obrzędzie pojawiła się 22 lutego 1860 roku w warszawskiej Gazecie Codziennej. Był to przedruk listu księdza Jana Kloczkowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Jedlińsku, który opisuje zapustne widowisko. Jednak początki tego zwyczaju są znacznie wcześniejsze.

Swoim rodowodem widowisko sięga XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę "prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd "Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, to jest ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę , poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia, jakim jest "Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne. Jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości. W ostatni wtorek karnawału pojawiają się w Jedlińsku przedstawiciele prasy, telewizji, historycy i etnografowie, jak również turyści. Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całego kraju.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie