Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turniej Rycerski w Iłży wraca po przerwie. Bractwa rycerskie z Polski już się szykują. Kto przyjedzie i co będzie się działo? Zobacz zdjęcia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Podczas Turnieju Rycerskiego w Iłży będzie można podziwiać walki w wykonaniu rycerzy między innymi ze Stowarzyszenia "Leo Corde".
Podczas Turnieju Rycerskiego w Iłży będzie można podziwiać walki w wykonaniu rycerzy między innymi ze Stowarzyszenia "Leo Corde". Zamek w Iłży/Facebook
Szczęk żelaza, potyczki na miecze, walki wręcz, zdobywanie zamkowego wzgórza, ale i średniowieczne obozowisko - to wszystko będzie czekało na gości Turnieju Rycerskiego w Iłży. Przyjadą bractwa z całej Polski, rozbiją swój obóz na wzgórzu zamkowym i będą się popisywać swoimi umiejętnościami. Ale będzie można też podpatrzeć, jak przed wiekami czerpano papier, szyto stroje, czy gotowano strawę. W Iłży będzie się działo!

Turniej Rycerski w Iłży wraca po przerwie. Bractwa rycerskie z Polski już się szykują

Turniej Rycerski w Iłży to jedna z największych imprez w regionie. Wraca po trzech latach przerwy spowodowanych pandemią koronawirusa i remontem zamku. W tym roku odbędzie się w niedzielę 30 kwietnia i poniedziałek 1 maja. Warto więc już teraz zaplanować sobie wyjazd do Iłży na początku majowego weekendu.

Zamkowe wzgórze zamieni się w średniowieczne obozowisko, tam też będzie arena walk na piecze piki. Będą ze sobą rywalizowali rycerze na koniach i pieszo. Były nie tylko walki, ale i zawody. Będzie można z bliska zobaczyć zbroje, ale i broń, którą posługiwali się rycerze. Będą tez stanowiska rzemieślników, którzy pokażą, jak pracowało się przed wiekami. Przyjadą sokolnicy i oni też dadzą pokazy. Będą specjalne zabawy dla dzieci i animacje dedykowane dla młodych wielbicieli średniowiecza.

W programie są też pokazy artyleryjskie z wykorzystaniem broni czarnoprochowej. W planach jest zdobywanie zamku i tu też będzie słychać efekty pirotechniczne. Będą też konkursy dla gości. Chętni sprawdzą się na przykład w rzucie belą siana.

Turniej Rycerski w Iłży z najlepszymi bractwami z Polski

Na Turniej Rycerski do Iłży przyjedzie między innymi Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde", które bierze udział w inscenizacjach bitew Grunwald czy Malbork. jak informują organizatorzy członkowie "Leo Corde" zaprezentują spektakularną bitwę z udziałem koni, pieszych oraz artylerii. W Iłży będzie można zobaczyć walki czołowych zawodników w Polsce, a wszystko to będzie się działo przy muzyce dawnych czasów.

Do Iłży przyjadą także członkowie Kompani Gryfitów, która jest grupą rekonstrukcji historycznej zajmującą się odtwarzaniem kultury rycerskiej, dworskiej oraz niższych warstw społecznych przełomu XIV/XV wieku. Bierze udział w pokazach w całej Polsce. Rycerze biorą udział w turniejach, ale członkowie grupy dają pokazy i uczą średniowiecznych tańców.

Na Turniej Rycerski przyjedzie także jedna z najstarszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce - Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Członkowie bractwa wiernie odtworzą zacięte walki rycerskie, potyczki, zażarte bitwy i dawne tańce. Nie zabraknie pokazów łucznictwa, rzemiosła, średniowiecznej piechoty oraz ciekawego pokazu dawnej broni.

Program Turnieju Rycerskiego w Iłży

Dzień I, niedziela 30 kwietnia

  • 12 - Oficjalne otwarcie imprezy, powitanie rycerzy
  • 12 - 15 - Otwarcie interaktywnej wioski rycerskiej dla dzieci i dorosłych
  • stanowiska animacyjne: łucznictwo; walki na miecze sportowe; strzelanie z repliki kuszy do tarcz; średniowieczne memory; rzuty włócznią; rzuty podkową; bieg damy i giermka;
  • 12 - 18 stanowiska rzemiosł średniowiecznych : czerpanie papieru (prezentacja technik wyrobu papieru czerpanego); garncarz (prezentacja miejsca i sposobu pracy dawnego garncarza jako rzemieślnika); pisanie gęsim piórem ( pokazy i warsztaty pisania gęsim piórem maczanym w inkauście); średniowieczna szafa (możliwość obejrzenia średniowiecznych strojów)
  • 14 - Pokaz artyleryjski (pokaz broni palnej w której wystrzał pocisku odbywa się w wyniku spalania czarnego prochu)
  • 14.30 - Turniej Walk Rycerskich na Miecz i tarcze
  • 16.30 - Pokaz Alchemika Cz. I (Pokaz średniowiecznej destylacji. Za pomocą glinianej aparatury wytwarzane będą substancje znane z aptekarskich starodruków i rękopisów)
  • 17 - Konkurs rzutu belą (rzut drewnianą belą)
  • 17.30 - Pokaz umiejętności rycerzy konnych grupy Dextrarius z Ogrodzieńca / turniej na kopie
  • 18.30 - Zdobywanie zamku w Iłży z użyciem efektów pirotechnicznych
  • 19 - Pokazy Alchemika
  • 19.30 - Walki Dwójek Rycerski – najbardziej dynamiczna konkurencja
  • 20.30 - Zakończenie Pierwszego Dnia Turniejowego

Dzień II, poniedziałek 1 maja

  • 12 - Otwarcie drugiego dnia turniejowego
  • 12 – 15- Otwarcie interaktywnej wioski rycerskiej dla dzieci i dorosłych
  • stanowiska animacyjne: łucznictwo, walki na miecze sportowe, strzelanie z repliki kuszy, średniowieczne memory, rzuty włócznią, rzuty podkową, bieg damy i giermka
  • 12 – 150 stanowiska rzemiosł średniowiecznych: pisanie gęsim piórem, średniowieczna szafa
  • 14 - Pokaz Sokolniczy Cz. I (Polowanie z ptakami – metody i techniki polowania)
  • 14.30 - Turniej miecza długiego (Miecz długi to rodzaj średniowiecznego europejskiego miecza, o stosunkowo długiej głowni i rękojeści)
  • 15.30 - Turniej na miecz i puklerz (Puklerz to uzupełnieniem zbroi rycerskiej)
  • 16.30 - Turniej Capture The Flag (Turniej polega na przejęciu flagi przeciwnika)
  • 17 - Pokaz rycerzy konnych
  • 17.30 - Pokaz sokolniczy Cz. II
  • 18 - Pokaz kuchni rycerskiej (Pokaz obozowej kuchni – wszystkie potrawy będą przyrządzane w plenerze, w kotłach umieszczonych nad ogniskiem, a Ich przygotowanie będzie odbywać się na oczach widzów, którzy mają niecodzienną możliwość zobaczenia kuchni od podszewki i przyjrzeniu się wszystkim sprzętom i naczyniom służącym do gotowania w dawnych czasach. Podczas pokazu uczestnicy będą mieli możliwość posmakować dań i przekąsek kuchni dawnej)
  • 19 - Rozdanie Nagród i zakończenie imprezy.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie