Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turniej świętego Graala w Iłży. Oprócz zmagań rycerzy zobaczymy także życie codzienne i zabawę. Co w programie?

tnt
Materiały organizatora
Tradycyjne rycerskie zmagania, które odbędą się w dniach 3-4 maja w iłżeckim Zamku, będą nosić miano „Turnieju Świętego Graala”. Organizatorzy powoli zdradzają kolejne atrakcje, których będzie można doświadczyć w iłżeckiej warowni.

Po kilku latach przerwy organizacją majowego turnieju rycerskiego, ponownie zajmie się Bractwo Rycerskie Smocza Kompania. Jest to jedna z najstarszych tego typu grup w Polsce, która działa nieprzerwanie od 1992 roku.

Wspierać ją będzie Xiążęca Drużyna - największa konna grupa rekonstrukcyjna w Polsce oraz osoby związane z Projektem 14, czyli inicjatywą mającą na celu jak najwierniejsze odtworzenie realiów życia w XIV-sto wiecznej Europie.

Kwiat rycerstwa będzie walczył na zamku w Iłży

Podczas tegorocznej edycji, przybyli rycerze podzielą się na drużyny rycerskie, których nazwy będą nawiązywały do bohaterów legendy o Królu Arturze. Ujrzymy domy Lancelota, Percivala, Mordreda oraz innych. Na facebookowej stronie wydarzenia „Turniej Świętego Graala/Holy Grail Tour-nament” w specjalnym albumie można zobaczyć, jak znamienite postacie pojawią się na tegorocznym turnieju.

Będą to między innymi Król Władysław II Jagiełło, Święsław (Świeszko), królewski herold, Krystyn Koziegłowski herbu Lis jako Yvain, rycerz Okrągłego Stołu, Jan Pilik herbu Rogala jako Percival, rycerz Okrągłego Stołu, czy Maciej z Miączyna herbu Suchekomnaty jako Lancelot z Jeziora, rycerz Okrągłego Stołu.

Prawdziwe życie codzienne w średniowieczu

Jednak dwudniowe wydarzenie na zamku w Iłży to nie tylko pokazy walk zbrojnych. Będzie można także przypatrzeć się, jak wyglądało codzienne życie w dawnych czasach. - Głównym punktem programu będzie oczywiście turniej, ale stawiamy przede wszystkim na jak najszersze zaprezentowanie życia toczącego się w trakcie takiego wydarzenia ponad 600 lat temu - dlatego też spotkać będzie można handlarzy, rzemieślników czy artystów. Będzie możliwość podpatrzenia wielu codziennych aspektów kultury średniowiecznej. W trakcie naszej imprezy swój warsztat zaprezentuje średniowieczny cyrulik - miejmy tylko nadzieję, że nie będzie potrzebny naszym rycerzom - mówi Piotr Wasek, główny koordynator imprezy.- Oprócz cyrulika spotkać się też będzie można z zielarką, której maści i zioła niejedno schorzenie pozwolą uleczyć.

Będzie także mnich z zakonu Cystersów, który wprowadzi publiczność w tajniki średniowiecznego pisania. Na imprezie będzie się można przyjrzeć także pracy kuźni polowej.

A że prawdziwy rycerz mógł oczarować damę nie tylko umiejętnościami bojowymi, ale i bogatym życiem kulturalnym, to w trakcie turnieju będzie można nie tylko zapoznać się z tańcem dworskim, ale i poćwiczyć pod okiem doświadczonych nauczycieli.

Organizatorzy wydarzenia przypominają, że można kupować bilety na turniej w cenie 10 złotych za dzień. Został także wprowadzony nowy karnet dostępny w przedsprzedaży. Karnet na dwa dni dla 10 osób w cenie 200 złotych, czyli 20 złotych za osobę za dwa dni. Ta forma karnetów będzie dostępna tylko do 15 kwietnia w sprzedaży internetowej na stronie ebilet.pl pod hasłem „Konny turniej rycerski - Turniej Świętego Graala”.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie