Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Twardy brexit” może pogrążyć producentów owoców z regionu radomskiego

jp
Archiwum
„Twardy brexit” może pogrążyć polskich sadowników, w tym z regionu radomskiego, gdzie produkuje się wyjątkowo dużo produktów rolno – spożywczych opłacalnie sprzedawanych w Wielkiej Brytani. Eksport to tego kraju może być w przyszłości obciążony wysokimi cłami oraz koniecznością przechodzenia biurokratycznej mitręgi związanej z uzyskiwaniem certyfikatów, zezwoleń.

- Największy problem będą mieli producenci i eksporterzy borówek amerykańskich, bo Wielka Brytania jest największym importerem tych owoców z naszego kraju. „Twardy brexit” niemal na pewno będzie oznaczał pogorszenie eksportu. Będzie to albo przywrócenie ceł, albo wprowadzone zostaną kontyngenty ilościowe. To będzie bardzo niebezpieczne, również częściowo dla jabłek, bo do Wielkiej Brytanii też dużo eksportujemy tych owoców – mówi Mirosław Maliszewski, poseł i prezes Związku Sadowników RP.

„Czarny scenariusz”

„Twardy brexit” jest możliwy, jeśli w okresie przejściowym, czyli do końca 2020 roku Unia Europejska nie dogada się z Wielką Brytanią w sprawie zasad i ewentualnych ułatwień we wzajemnych relacjach handlowych. Według stowarzyszenia Unia Owocowa, które opracowało obszerny raport na temat skutków „twardego brexitu” w razie spełnienia się czarnego scenariusza handel pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią prowadzony byłby na zasadach wyznaczanych przez Światową Organizację Handlu, co prowadziłoby do wzrostu kosztów ekonomicznych i logistycznych wynikających z ceł, kontroli fitosanitarnej i certyfikacji.

Wielka Brytania jest trzecim najważniejszym rynkiem eksportowym dla Polski. Pod względem wielkości eksportu wyprzedzają Polskę jedynie Białoruś i Niemcy. I choć nie jest to główny rynek zbytu dla sadowników, to w 2018 roku Polska wyeksportowała do Wielkiej Brytanii ponad 11 600 ton jabłek o wartości blisko 30 milionów złotych. - Od 2014 roku nasz kraj obserwuje silną tendencję wzrostową w porównaniu z innymi krajami dostarczającymi jabłka do Anglii. Jest to wzrost o 33 procent.

Do Wielkiej Brytanii eksportujemy też polskie grzyby i cebulę. W 2018 roku były one najczęściej eksportowanymi polskimi towarami do Anglii. Polska eksportuje również inne owoce na wyspy, na przykład maliny, truskawki i czarne porzeczki. W tym roku eksport świeżych borówek, żurawiny i pozostałych owoców z gatunku Vaccinium wyniósł 13,9 tysięcy ton, co stanowiło około 31 procent całego polskiego eksportu tego owocu. Wielka Brytania jest także jednym z największych odbiorców polskiego koncentratu soku jabłkowego. – informuje Paulina Kopeć, Sekretarz Generalna Stowarzyszenia Unia Owocowa.

Cofnięcie rozwoju handlu

Zdaniem ekspertów Unii Owocowej „twardy brexit” będzie oznaczał cofnięcie rozwoju handlu eksportowego z Wielką Brytanią o wiele lat. Nie ma gwarancji, że Unia Europejska, a zatem Polska zawrze umowę o wolnym handlu z Wielką Brytanią do końca 2020 roku.

- Może to oznaczać, że polskie owoce eksportowane do Anglii będą podlegały nowym brytyjskim cłom – zgodnie z klauzulą największego uprzywilejowania. To z kolei pogorszyłoby naszą konkurencyjność na rynku brytyjskim i zrównałoby naszą pozycję handlową z innymi dostawcami spoza Unii Europejskiej. Sytuacja może być jeszcze gorsza, w przypadku gdy Wielka Brytania uzgodni umowę o wolnym handlu z innymi dostawcami wcześniej niż z Unią Europejską. Obecnie Zjednoczone Królestwo dąży do utrzymania korzyści wynikających z umowy o wolnym handlu z Unii Europejskiej poprzez „kopiowanie i wklejanie” tych zapisów, do umów dwustronnych z innymi krajami – podkreśla Arkadiusz Gaik, Prezes Stowarzyszenia Unia Owocowa.

Zdaniem ekspertów, w najgorszym przypadku cła i opłaty nakładane na produkty rolno- spożywcze mogą wzrosnąć nawet o około 28 procent. Po brexicie, część polskiego eksportu roślin będzie ponownie podlegać kontroli fitosanitarnej. W tym momencie nie jest jednak pewne jak sprawne będą kontrole na granicy.

Problemem może być również etykietowanie żywności. W przypadku wszystkich paczkowanych produktów żywnościowych lub opakowań kartonowych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii należy podać adres podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo spożywcze w Anglii lub importera sprowadzającego żywność do tego kraju.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie