Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twarze Radomskiej Bezpieki w zwoleńskim Domu Kultury

/pok/
- Dla uczniów ta wystawa powinna być lekturą obowiązkową - mówił Jan Mazurkiewicz (w środku)
- Dla uczniów ta wystawa powinna być lekturą obowiązkową - mówił Jan Mazurkiewicz (w środku) Piotr Kutkowski
Fotografie i sylwetki 78 funkcjonariuszy sprawujących kierownicze role w radomskiej Służbie Bezpieczeństwa zostało zaprezentowanych na przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wystawie Twarze Radomskiej Bezpieki.

Od wtorku można ją oglądać w zwoleńskim Domu Kultury.

Twarze Bezpieki to cykl wystaw poświęconych sylwetkom funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Przygotowywano je najpierw w oddziałach IPN, potem przyszła kolej na delegatury.

Na radomskiej wystawie zaprezentowane zostały sylwetki 78 osób. Są to komendanci wojewódzcy milicji i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, ich zastępcy, także naczelnicy i zastępcy naczelników różnych wydziałów SB. Również osoby sprawujące kierownicze funkcje w mniejszych jednostkach.
Wystawa miała swoją premierę w Radomiu, potem obejrzeli ją mieszkańcy kilku innych miast w naszym regionie. Od wtorku znajduje się w Domu Kultury w Zwoleniu.

W otwarciu uczestniczył między innymi Tadeusz Zagożdżon, członek Armii Krajowej, wieloletni prezes Akcji Katolickiej w Zwoleniu. Byli też przedstawiciele placówek kulturalnych, mieszkańcy miasta.

Oprócz fotografii i biografii esbeków na wystawie można też zapoznać się z innymi interesującymi notatkami i dokumenty na ich temat.
- Funkcjonariusze służby bezpieczeństwa byli kierowani na kursy radzieckich służb specjalnych jeszcze nawet po wyborach w Polsce w 1989 roku - mówił współtwórca wystawy, Arkadiusz Kutkowski z Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdaniem Jana Mazurkiewicza, prezesa Prawa i Sprawiedliwości w Zwoleniu, który był jednym z inicjatorów sprowadzenia wystawy do Zwolenia, powinni ją zobaczyć zarówno ci, którzy pamiętają tamte czasy, jak i młodzież.
- Dla uczniów ta wystawa powinna być lekturą obowiązkową. Nie można przemilczać wstydliwych kart z historii Polski i trzeba pokazywać ludzi, którzy z oddaniem służyli totalitarnej władzy - stwierdził.
Wystawa ma być czynna przez 3 tygodnie. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie