Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój partner chrapie? To może być bezdech senny. Zmień dietę i sprawdź co jeść, by spać spokojnie

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Chrapanie partnera nie daje ci spać? Często budzisz się w nocy, a rano wstajesz niewyspany mimo ośmiu godzin snu? To może być bezdech senny. Aby temu zaradzić stosuj odpowiednią dietę. Naukowcy z Australii odkryli, że właściwa dieta zmniejsza ryzyko bezdechu sennego, a więc i chrapania, o około jedną piątą. Sprawdź, co jeść, żeby nie chrapać.

Spis treści

Twój partner chrapie? To może być bezdech senny

Najczęstszą przyczyną chrapania jest obturacyjny bezdech senny (OBS), czyli chwilowe zatrzymywanie oddychania podczas snu. Osoby z OBS często głośno chrapią, przestają i zaczynają oddychać, a także budzą się, dysząc, parskając lub dławiąc się. Na bezdech senny cierpią głównie osoby z otyłością, a także palące papierosy, pijące alkohol oraz śpiące na plecach. Na bezdech senny w Polsce może chorować ok. 2,5 mln osób, a na świecie nawet 1 miliard, jednak większość z nich nawet o tym nie wie i nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia lub ją bagatelizuje.

Para w łóżku. Mężczyzna chrapie, kobieta nie może spać
Chrapanie jest nie tylko uciążliwe dla innych, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej jest spowodowane występowaniem bezdechów sennych. EmirMemedovski/gettyimages.com

Ciągłe przerwy w oddychaniu powodują bowiem spadek poziomu tlenu (niedotlenienie) i gorszą jakość snu, co skutkuje odczuwaniem zmęczenia nawet tuż po wstaniu z łóżka, problemy z koncentracją, wahania nastroju, rozdrażnienie i bóle głowy w ciągu dnia. Bezdech senny może także przyczynić się do wystąpienia chorób przewlekłych zagrażających życiu takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, depresja, choroby serca, udar mózgu i zawał serca.

W leczeniu chrapania i bezdechu sennego istotne jest zmniejszenie masy ciała poprzez zmiany w stylu życia, a głównie modyfikację diety. Naukowcy z Australii postanowili sprawdzić wpływ różnych rodzajów diety na ryzyko występowania bezdechu sennego i doszli do ciekawych wniosków. Wyniki swoich badań opublikowali w ERJ Open Research.

Właściwa dieta lekiem na chrapanie

Naukowcy przeanalizowali dane od 14 210 osób, które wzięły udział w amerykańskim badaniu National Health and Nutrition Examination Survey (Narodowe Badanie Zdrowia i Żywienia). Notowali oni swoją całodobową dietę. Wszyscy uczestnicy byli obciążeni średnim lub wysokim ryzykiem bezdechu sennego. Stosowali oni:

  • zdrową dietę roślinną (wegetariańską) – w tym produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, herbatę i kawę,
  • niezdrową dietę roślinną – obejmującą rafinowane zboża, ziemniaki, napoje słodzone cukrem, słodycze, desery i słone przekąski,
  • dietę bogatą w żywność pochodzenia zwierzęcego – w tym tłuszcze zwierzęce, nabiał, jaja, ryby, owoce morza i mięso.

Wyniki pokazały, że osoby stosujące zdrową dietę roślinną były o 19 proc. mniej narażone na wystąpienie obturacyjnego bezdechu sennego w porównaniu z osobami stosującymi dwa pozostałe rodzaje diet.

Jednak osoby stosujące niezdrową dietę roślinną były o 22 proc. bardziej narażone na ryzyko OBS w porównaniu z osobami na zdrowej diecie roślinnej.

– Możliwe, że zdrowa dieta roślinna zmniejsza stany zapalne i otyłość – kluczowe czynniki ryzyka obturacyjnego bezdechu sennego. Diety bogate w składniki przeciwzapalne i przeciwutleniacze, a ubogie w szkodliwe elementy diety, mogą wpływać na masę tłuszczową, stany zapalne, a nawet napięcie mięśni, a wszystkie te czynniki są istotne dla ryzyka bezdechu sennego. Wyniki te podkreślają znaczenie jakości naszej diety w zarządzaniu ryzykiem obturacyjnego bezdechu sennego – powiedział główny autor badania dr Yohannes Melaku z Flinders University w Adelaide (Australia).

Co ciekawe, badacze odkryli też różnice dotyczące płci. Dieta roślinna miała większy wpływ na zmniejszenie ryzyka bezdechu u mężczyzn, podczas gdy niezdrowa dieta roślinna zwiększała to ryzyko bardziej u kobiet niż u mężczyzn.

– Wyniki te podkreślają znaczenie jakości naszej diety w zarządzaniu ryzykiem OBS. Należy zwrócić uwagę na te różnice między płciami, ponieważ podkreślają one potrzebę spersonalizowanych interwencji dietetycznych u osób z obturacyjnym bezdechem sennym – podkreślił dr Yohannes Melaku.

Zmiana sposobu odżywiania może zmniejszyć ryzyko bezdechu sennego. Dzięki temu pozbędziesz się chrapania, zmęczenia i niewyspania, a także zmniejszysz ryzyko rozwoju groźnych chorób. Zmiana diety na roślinną pomoże ci też zrzucić zbędne kilogramy, a zmniejszenie masy ciała będzie korzystne dla twojego ogólnego zdrowia.

– Modyfikacja naszej diety może być korzystna w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego lub zapobieganiu mu. Włączenie do naszej diety szerokiej gamy warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych przy jednoczesnej minimalizacji niezdrowej żywności i słodkich napojów może znacznie poprawić nasz ogólny stan zdrowia – powiedziała prof. Sophia Schiza z Uniwersytetu na Krecie nie zaangażowana w badania.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Twój partner chrapie? To może być bezdech senny. Zmień dietę i sprawdź co jeść, by spać spokojnie - Strona Zdrowia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie