MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twórcy ludowi prezentowali swoje prace na tradycyjnym jarmarku w Iłży (video)

Piotr KUTKOWSKI, [email protected]
Zbigniew Kurasiewicz, twórca z Kozienic prezentował nie tylko świątki, ale także frywolniejsze dzieła.
Zbigniew Kurasiewicz, twórca z Kozienic prezentował nie tylko świątki, ale także frywolniejsze dzieła. Piotr Kutkowski
To był już XIX Jarmark Sztuki Ludowej organizowany przez Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży. W niedzielę tradycyjnie na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Iłży pojawiły się kramy, a na których swoje wyroby prezentowało wielu twórców ludowych.

Paweł Winiarski z Błazin nie tylko pokazywał "perełki" kute z żelaza, ale też sam je wykonywał na oczach publiczności.
Ludzie mogli więc oglądać świeczniki, elementy drzwi, bram, a chyba największym powodzeniem cieszyły się podkowy. "Szczęście" kupowało się już za pięć złotych.

LEPIENIE GARNKÓW

Na kilku stoiskach dominowały wyroby garncarskie, a na jednym z nich odbywał się też pokaz lepienia garnków i formowania ich na kole.
Czesław Seweryński, który przyjechał z Odrowąża przywiózł gliniane rzeźby i chętnie objaśniał, dlaczego dany święty przedstawiany jest z takim, a nie innym symbolem.

Święty Piotr i Paweł sprzedani zostali jako pierwsi.

Rozalia Siwiec, która od lat gości na Jarmarku i tym razem z wielkim powodzeniem oferowała swoje laleczki oraz wyroby z papieru i bibułki.
Dużo ludzi gromadziło się także przy warsztacie tkackim, który obsługiwała Jadwiga Czubak z Pasztowej Woli. Ludzie z zainteresowaniem i zachwytem patrzyli, jak z kolorowych nici szybko powstaje barwna tkanina, stając się ciekawą ozdobą domu.

Mała sensację wzbudzał Bronisław Kaperski z miejscowości Jastrząb, który na drutach wykonywał koronkowe obrusy i serwety
- Robię to już od kilkudziesięciu lat, potrafię też szydełkować i wyszywać - mówił nam.

KONCERTY OBOK KRAMÓW

Na stoiskach rzeźbiarskich dominowały świątki, ale Zbigniew Kurasiewicz, twórca z Kozienic obok nich prezentował także frywolniejsze dzieła.
Z Kolei Zygmunt Żak pokazywał nie tylko całą kolekcję barwnych, drewnianych ptaków, ale też muzyków radomskich kapel oraz aniołków grających na różnych instrumentach.

On sam w tym dniu nie grał, choć w poprzednich edycjach jego występy można było również podziwiać na scenie.
Na scenie natomiast koncertowało 11 kapel i zespołów dbając o to, by uczestnicy jarmarku mieli także strawę duchową, no i przede wszystkim dobrze się bawili. Nie zabrakło także stoisk z miodem, owocami, punktu, gdzie sprzedawano wydawnictwa regionalne.

W jarmarku wzięło udział w sumie 84 twórców, z których 47 otrzymało nagrody i wyróżnienia. Następne takie spotkanie - za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie