Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzy i dba o ochronę środowiska. Nowa wystawa Elżbiety Staniszewskiej w Radomiu

Barbara Koś
Elżbieta Staniszewska pokazuje bardzo ciekawą wystawę.
Elżbieta Staniszewska pokazuje bardzo ciekawą wystawę. Barbara Koś
„Refleksy ponowoczesności” to tytuł wystawy prac Elżbiety Staniszewskiej, którą otwarto w piątek,12 kwietnia, w Łaźni przy ulicy Traugutta 31/33.

Artystka prezentuje tkaniny, rzeźby i instalacje których ideą nadrzędna jest przypomnienie o potrzebie ochrony naturalnego środowiska. Dzieje się to, na przykład, poprzez zarejestrowanie obrazu drzewa, jako jego odbicia w kałuży, jego cienia na ścianie budynku tuż przed ścięciem, czy struktury liści w tkaninie.

- Poprzez sztukę manifestuję swoją postawę wobec zastanej rzeczywistości – refleksyjnego obserwatora ponowoczesnego świata. Mówiła Elżbieta Staniszewska podczas wernisażu. Nie jest to, jak twierdzi, postawa buntu, a raczej szept o tym, co ważne lub niezauważone. - Przedstawiam swój obraz świata tak, by był komunikatywny dla odbiorcy. Podejmuję próby uwrażliwienia widza poprzez wywołanie refleksji o przemijaniu, ulotności życia i zagrożeniach ponowoczesnego świata -tłumaczyła artystka, która uprawia instalacje, fotografię, video i rysunek, a także tkaninę i rzeźbę.

Na wystawie zwracają uwagę tkaniny przypominające niewielkie kobierce, podświetlone nikłym kolorem, widocznym dopiero w ciemności.To tak jakby mrugały do widza: jesteśmy! Bardzo ciekawy jest cykl miniaturowych rzeźb w szklanych kloszach zatytułowanych „Zapobiegliwa” i „Celebryta” wykonanych z papieru!

Elżbieta Staniszewska jest radomianką. W 1982 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom z rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego i gobelinu u prof. Magdaleny Abakanowicz oraz etnografię na UAM w Poznaniu w 1990. Doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii. Jej zainteresowania naukowe to historia i estetyka designu, sztuka współczesna w kontekście antropologii kulturowej, filozofii kultury i estetyki.

Jest autorką około czterdziestu ekspozycji muzealnych, a swoją twórczość przedstawiała na czterech wystawach indywidualnych, ma także udział w blisko pięćdziesięciu zbiorowych. Wieloletni pracownik muzeów (Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Wsi Radomskiej). Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Jest autorką ponad 40 publikacji, ma wiele nagród za działalność muzealniczą.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie