Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące widzów na festiwalu kapel i zespołów w Odrzywole: można było pojeść, potańczyć, pośpiewać (zdjęcia)

Sok
To już piętnasta edycja festiwalu w Odrzywole, a w tym roku impreza przyciągnęła bardzo wielu wykonawców i widzów.
To już piętnasta edycja festiwalu w Odrzywole, a w tym roku impreza przyciągnęła bardzo wielu wykonawców i widzów. Urząd Gminy w Odrzywole
W ostatnią niedzielę 17 listopada w hali sportowej szkoły w Odrzywole zjawiło się około 300 uczestników corocznego Festiwalu Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Ziemi Przysuskiej.

Jak zwykle dopisała publiczność. Przez cały czas trwania Festiwalu szkolna hala była pełna, a przy dźwiękach kapel plac przed sceną szczelnie wypełniali tancerze.

- Na naszym festiwalu widać żywotność folkloru opoczyńsko-radomskiego - powiedział Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu, główny organizator Festiwalu.

Przyjechali artyści z całego regionu

W tegorocznym festiwalu wzięło udział pięć zespołów dziecięco-młodzieżowych, a w sumie dało to 69 uczestników).

Gran Prix Festiwalu w tej kategorii zdobył, po raz pierwszy, zespół „Urwisy” działający przy Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy i prowadzony przez nauczyciela Marka Gapysa. Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia.

W kategorii zespołów dorosłych wystąpiło 12 zespołów. W tej kategorii główna nagrodę otrzymał zespół „Wieniawa” z Wieniawy.

Na przeglądzie wystąpiło 20 kapel. Główną nagrodę festiwalu w tej kategorii otrzymała kapela Romana Wojciechowskiego ze Sławna. Z kolei nagrodę specjalną otrzymała kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych.

W kategorii solistów i instrumentalistów wystąpiło dziewięć osób. Jury oceniło najwyżej grającego na akordeonie Piotra Bińkowskiego z Domaniowa.

Tradycyjne potrawy wszystkim smakowały

Swoje stoiska z wystrojem ludowym i tradycyjnymi daniami wystawiło dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń oraz Dom Senior z Odrzywołu i Środowiskowy Dom Samopomocy z Myślakowic.

Wśród stoisk było też jedno przygotowane przez „Rozwadzianki” z gminy Gielniów. Panie zadbały o stoisko kulinarne przygotowane zostały potrawy: pierogi, bomby, pyzy, oszukane gołąbki, chleb ze smalcem i ogórkiem, swojskie wyroby wędlin, tradycyjna sałatka, słodkie ciasta i oponki oraz wieloowocowy kompot. Lalki opoczyńskie i dekoracje przygotowane przez Ewę Papis upiększały wystawę kulinarną. Gmine Gielniów już od 12 lat reprezentuje też Bielińska Polka, która prezentuje na scenie w piosenkach i strojach. Z kolei panowie z kapeli Mocarski jak co roku fantastyczne przygrywają wszystkim uczestnikom Festiwalu do tańca.

- Pragniemy podziękować organizatorom Festiwalu Folklorystycznego za to, że dają nam możliwość kultywowania naszej tradycji ludowej i promowania swego regionu oraz uczestnikom za tak wspaniale wystąpienia - mówiły „Rozwadzianki”

Jury festiwalu oceniło najwyżej stoisko Środowiskowego Domu Społecznego z Myślakowic.

Nie zabrakło też konkursów na najlepszych tancerzy i pokazów garncarstwa staropolskiego. Wszyscy uczestnicy festiwalu oprócz nagród otrzymali upominki od organizatorów. Starosta przysuski Marian Niemirski ufundował nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika Festiwalu i nagrodę specjalną dla kapeli. Wśród gości obecni byli między innymi starostowie powiatów przysuskiego i koneckiego, radna Sejmiku Wojewódzkiego Ewa Białecka, wójtowie gmin Gielniów i Rusinów. Pozdrowienia dla organizatorów i uczestników Festiwalu skierował Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie