MKTG SR - pasek na kartach artykułów

U radomskich terytorialsów ruszyła kolejna edycja kursu podoficerskiego Sonda

Janusz Petz
Janusz Petz
W koszarach w Radomiu ruszył kurs dla przyszłych dowódców ze stopniem kaprala.
W koszarach w Radomiu ruszył kurs dla przyszłych dowódców ze stopniem kaprala. 6MBOT
W 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej z siedzibą w Radomiu ruszyła kolejna edycja kursu podoficerskiego Sonda, którego ukończenie równoznaczne jest z awansem na stopień kaprala.

Kurs dla nowych dowódców w szeregach mazowieckich terytorialsów

Nauczą się dowodzenia drużyną, stawiania zadań i odpowiedzialności za podległych sobie żołnierzy - w koszarach w Radomiu rozpoczął się kurs SONDA dla kandydatów na pierwszy stopień podoficerski w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jego absolwenci obejmą stanowiska dowódców sekcji lekkiej piechoty. To już 10. edycja SONDY.  

Kurs rozpoczął się od kwalifikacji, które przeszło 21 kandydatów. Musieli zdać pisemny test z wiedzy teoretycznej oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Od tego momentu uczestnicy SONDY będą zdobywać wiedzę niezbędną do służby w korpusie podoficerów. Pierwszy etap to samodzielne przygotowywanie za pomocą platformy e-learningowej, drugi to udział w zgrupowaniach i zajęciach praktycznych. Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu żołnierze otrzymają stopień kaprala - najniższy w korpusie podoficerskim, ale jednocześnie pierwszy, w którym obejmuje się dowodzenie nad grupą żołnierzy. 

Kapral jest odpowiedzialny za kierowanie drużyną żołnierzy, w tym za szkolenia i instruktaże. W tej roli pełni zarówno funkcję lidera, jak i nauczyciela – prowadząc żołnierzy w codziennych obowiązkach oraz działaniach bojowych. Jest też łącznikiem w komunikacji między szeregowymi a wyższymi przełożonymi, przekazując rozkazy i informacje zwrotne.  

- Kapral musi potrafić zarządzać zespołem, motywować oraz inspirować swoich podwładnych. Takie stanowisko wymaga siły, mądrości i odpowiedzialności, dlatego jestem zbudowany, że w naszej Brygadzie nie brakuje żołnierzy, którzy chcą podjąć to wyzwanie. Dzięki nim wzmacniamy korpus podoficerów, a im otwieramy drzwi do dalszego rozwoju - powiedział pułkownik Witold Bubak dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w ciągu ostatnich 5 lat przeszkoliła i mianowała na stopień podoficerski ponad 200 terytorialsów. To już 10. edycja SONDY. Sam kurs trwa kilka tygodni, w czasie których uczestnicy szlifują swoje dowódcze umiejętności, m.in. metodykę nauczania i dowodzenie sekcją. Uczą się również, jak określać cele i rozliczać podległych sobie żołnierzy.

Kurs SONDA jest tylko jedną z wielu opcji rozwoju, jakie oferuje 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Terytorialsi mogą też rozwiać swoje kompetencje poprzez udział w kursie oficerskim AGRYKOLA oraz licznych kursach specjalistycznych i szkoleniach rotacyjnych.   

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie