Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczą się historii z filmów

bk
- "Dreszcze"  widzę już po raz trzeci - mówi Krzysztof Zając, historyk, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego. - To niezwykle przenikliwy film o stalinizmie.
- "Dreszcze" widzę już po raz trzeci - mówi Krzysztof Zając, historyk, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego. - To niezwykle przenikliwy film o stalinizmie. Barbara Koś
W Resursie Obywatelskiej wyświetlony został film "Dreszcze" w reżyserii Wojciecha Marczewskiego pochodzący z roku 1981.To kolejny film III cyklu spotkań "W samo południe" organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Resursę.

Tym razem o najnowszych dziejach Polski opowiadają projekcje filmowe pod wspólnym tytułem "Historia w filmie". "Dreszcze" dają doskonały obraz lat pięćdziesiątych w Polsce.

Jest rok 1955. Pod wpływem komunistycznego kierownictwa harcerstwa bohater wyjeżdża na dwumiesięczny obóz. Tam ma miejsce " pranie mózgu" młodzieży zwane ideologizacją. Początkowo Tomek buntuje się przeciwko obozowej rzeczywistości, ale pod wpływem o wiele od siebie starszej druhny, staje się idealnym młodym komunistą z zaciekłością walczącym z wrogiem klasowym. Apogeum tego stanu następuje w scenie, kiedy bohater uważa za wroga systemu własnego ojca, który właśnie wyszedł z więzienia.

Widzami seansu była młodzież między innym z Zespołu Szkół Skórzanych. Ale obejrzeli go także i dorośli radomianie.

- Ten film widzę już po raz trzeci - powiedział nam Krzysztof Zając, historyk, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego. - To niezwykle przenikliwy film o stalinizmie. Marczewski bardzo czytelnie pokazuje mechanizm zdobywania przez system umysłów i serc młodych ludzi. Metody indoktrynacji i perfidię w wykorzystywaniu podatności młodych ludzi na propagandę. Także łamanie osobwości i charakterów. Takie filmy są dobrą lekcją o najnowszych dziejach Polski. Ile razy jestem w Radomiu staram się przychodzić do Resursy na ten filmowy cykl.

21 kwietnia wyświetlony zostanie "Wielki bieg" w reżyserii Jerzego Domaradzkiego, a 13 maja - "Był jazz", reżyserowany przez Feliksa Falka.

Wszystkie projekcje odbywają się w sali widowiskowej Resursy o godzinie 12. Wstęp jest wolny. Szkoły proszone są o telefoniczną rezerwację wybranych seansów u Katarzyny Jagiełło w godzinach 8 - 14, telefon: 048 3624263, 048 3632625, lub [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie