Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeń liceum w Iłży odniósł światowy sukces. Stworzył projekt, który ma pomóc kierowcom

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Licealista z Iłży, Maksymilian Paczyński, za swoje osiągnięcie otrzymał gratulacje od Waldemara Trelki, starosty radomskiego.
Licealista z Iłży, Maksymilian Paczyński, za swoje osiągnięcie otrzymał gratulacje od Waldemara Trelki, starosty radomskiego. Tadeusz Klocek
Projekt sztucznej inteligencji - niepozwalającej zasnąć kierowcom prowadzącym pojazdy - stworzony przez Maksymiliana Paczyńskiego, ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Iłży uznano za najlepszy na świecie w konkursie Impact Creators firmy Intel, światowego koncernu informatycznego. Licealiście pogratulował Waldemar Trelka, starostwa radomski.

Maksymilian Paczyński jako jedyny Polak dotarł do ścisłego finału tego światowego konkursu, który odbywał się online w San Francisco.

FATIK zapobiega zaśnięciu kierowców

Przygoda Maksymiliana ze sztuczną inteligencją rozpoczęła się w ubiegłym roku szkolnym, gdy był w drugiej klasie liceum. Wziął wówczas udział w konkursie Programu Intel AI for Youth, do którego zachęcił go nauczyciel Robert Celuch. Licealista stworzył wówczas sztuczną inteligencję - FATIK - która nie pozwala zasnąć kierowcą, a tym samym zapobiega wypadkom. Okazało się, że projekt ten należy do najlepszych w Polsce.

Projekt Maksymiliana został wytypowany do udziału w konkursie światowym. Teraz FATIK zdobył uznanie w finale światowym obok pracy zbiorowej z Indii oraz innego projektu nastolatka z Chin.

– Nie spodziewałem się takiego wyniku, chociaż przy pracy dałem z siebie wszystko. Mam nadzieję, że mój przykład zachęci innych młodych ludzi do udziału w kolejnych edycjach konkursu. To ciekawe przeżycie, które nie tylko daje szansę na pogłębienie wiedzy. Pokazuje też, że młodzi ludzie nie powinni się obawiać i stawać do rywalizacji, wyznaczać sobie cele, bo nie mają jeszcze doświadczenia tak dużego jak starsi – mówi Maksymilian.

Opiekun projektu, nauczyciel Robert Celuch, nie ukrywa dumy z ucznia. – Oczywiście, że ja, cała szkoła jesteśmy bardzo dumni z tego, co osiągnął Maksymilian. Według niego konkurs pokazał też to, że nie koniecznie trzeba być mieszkańcem metropolii, aby śmiało stawać do rywalizacji, by nie mieć kompleksów i się rozwijać. Wystarczy ciekawość świata, zapał, wytrwałość, no i oczywiście Internet - mówi Robert Celuch.

Sztuczna inteligencja wokół nas

Maksymilian, jak i jego nauczyciel Robert Celuch podkreślają, że termin „sztuczna inteligencja” (AI) może dla niektórych brzmi niedostępnie, ale tak naprawdę każdy z nas ma z nią do czynienia. To systemy, maszyny, które naśladują ludzką inteligencję w celu wykonywania zadań i mogą sukcesywnie usprawniać swoje działania w oparciu o zbierane informacje. AI jest w telefonie komórkowym, w komputerze, w urządzeniach domowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie