MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkoły podstawowej w Wieniawie dowiedzieli się, jak groźny jest czad

Antoni Sokołowski
Strażacy mówili uczniom o zagrożeniu tlenkiem węgla.
Strażacy mówili uczniom o zagrożeniu tlenkiem węgla. archiwum szkoły
Strażacy mieli interesującą prelekcję o czadzie w Publicznej Szkole Podstawowej w Wieniawie. Każdy młody słuchacz dowiedział się, jak sobie radzić w przypadku zagrożeń tlenkiem węgla.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Wieniawie odbyła się prelekcja „Czad cichy zabójca”. Przeprowadzili ją zaproszeni przez dyrekcję strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieniawie.

Edukacyjne filmy

Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne z Florkiem Wodnickim i dowiedzieli się z nich miedzy innymi, jak należy zachować się w czasie pożaru, w czasie dużego zadymienia, jak ugasić płonące ubranie, co zrobić kiedy pali się las lub łąka oraz jak należy prawidłowo zawiadomić służby ratunkowe. Strażacy przypomnieli uczniom numery alarmowe oraz to, jakim zagrożeniem jest czad. Pokazali czujniki czadu i zadymienia. Strażacy pokazali również ubrania, które noszą podczas akcji między innymi takie, w których mogą wejść w ogień. Podczas spotkania całej społeczności szkolnej przekazali kalendarz na ręce dyrekcji.

W prelekcji, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, udział wzięli wszyscy uczniowie od oddziałów przedszkolnych po klasy gimnazjalne.

Cichy zabójca

Uczniowie dowiedzieli się, że czad, czyli tlenek węgla, jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które mają w swym składzie węgiel. Gaz nie ma zapachu, ani smaku, nie szczypie w oczy, ani nie drażni dróg oddechowych. Jest lżejszy od powietrza, przez co łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi. Objawy zatrucia czadem to ból głowy, mdłości, osłabienie, zaburzenia rytmu serca. Jeśli podejrzewamy, ze w mieszkaniu może się ulatniać czad, jak najszybciej trzeba otworzyć okna i drzwi.

Jak pomóc przy zatruciu?

W przypadku objawów zatrucia tlenkiem węgla należy: zapewnić dopływ świeżego powietrza, w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie, wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wezwać pogotowie ratunkowe i straż pożarną, jak najszybciej podać tlen. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie oraz masaż serca. Nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience, kotłowni lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie