Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Lipska z rewizytą na Litwie

/wit/
Rewia mody okazała się ciekawym pomysłem na wspólną zabawę i spędzenie wolnego czasu.
Rewia mody okazała się ciekawym pomysłem na wspólną zabawę i spędzenie wolnego czasu. Fot. archiwum szkoły
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Jana Pawła II w Lipsku gościli na Litwie. Wszystko w ramach programu "Comenius- uczenie się przez całe życie".

Dziesięciodniowa wizyta w partnerskiej szkole na Litwie - w gimnazjum w Pogirach, to masa wrażeń, nauka i zabawa. Lipska młodzież zwiedziła Wilno, Troki, Kajdany i Kernawę poznając tym samym dziedzictwo kulturowe Litwy. W Wilnie oprócz zwiedzanych obiektów, lipscy uczniowie zapalili znicze w miejscu gdzie spoczywa matka i serce Józefa Piłsudzkiego.

W trakcie wycieczki do Kejdan partnerzy z Litwy zabrali młodzież z lipskiego gimnazjum w Dolinę Issy, śladami Czesława Miłosza. W tym uroczym i pełnym twórczej magii miejscu, młodzież obu szkół recytowała wiersze laureata nagrody Nobla.

Dużo czasu uczniowie spędzili też w litewskiej szkole, wspólnie ze swoimi kolegami uczestniczyli w lekcjach.

- Młodzież zapoznała się z metodami i formami prowadzonych lekcji w litewskiej szkole. Była też okazja by nasi uczniowie nieco rozwinęli swoją znajomość języków litewskiego i angielskiego - mówi Mieczysław Mejzner, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Jana Pawła II w Lipsku.

Interesującą formą zajęć integracyjnych okazały się warsztaty sztuki ludowej. Uczniowie poznali techniki tkania tradycyjnych wstążek litewskich, robienia wycinanek i wyplatania palm wileńskich. Ciekawą formą wspólnych zajęć była także nauka pływania, lekcje tańca towarzyskiego, dyskoteka i rewia mody.
- Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w maratonie tanecznym, imprezie z tradycjami od kilku lat organizowanej w gimnazjum w Pogirach - mówi dyrektor Mejzner.

Za aktywny udział zostali nagrodzeni pamiątkowym dyplomem. Lipscy uczniowie mieli również okazję poprowadzić zajęcia podczas których przedstawili własną szkołę wraz z jej dorobkiem oraz dziedzictwo kulturowe regionu, wykorzystując wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne.

Szczególnie dużo wrażeń przyniosły wizyty w domach rodzinnych rówieśników z Litwy, w czasie których młodzież miała okazję posmakować regionalnych potraw kuchni litewskiej i karaimskiej.
Wyrazem współpracy lipskiej szkoły z rówieśnikami z Pogiń było uroczyste posadzenie dębu przyjaźni o nazwie Grunwald obok budynku partnerskiej szkoły.

- Sadzonka jest jednym z 33 dębów poświęconych przez metropolitę lwowskieg. Na Litwę przywiózł ją dyrektora naszej szkoły Mieczysława Mejzner- mówi jedna z uczennic.

Na zakończenie pobytu odbył się koncert pożegnalny oraz uroczysta kolacja. Zaprezentowano produkty wspólnie wypracowane przez młodzież między innymi plakaty, prezentacje multimedialne i film.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie