Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z X Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Grecji

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Uczniowie z X LO przebywali w Grecji i mieli okazję do wspólnej nauki ze swymi rówieśnikami z Hellady. Była też okazja zwiedzić część tego kraju.
Uczniowie z X LO przebywali w Grecji i mieli okazję do wspólnej nauki ze swymi rówieśnikami z Hellady. Była też okazja zwiedzić część tego kraju. Archiwum
Niedawno 16 uczniów z z X Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, pod opieką 4 nauczycielek wzięło udział w międzynarodowych zajęciach i wraz z rówieśnikami z partnerskiej szkoły w Messolonghi w Grecji realizowało główne założenia projektu.

Lekcje w Grecji uczniów z X Liceum w Radomiu

„Kobiety mają głos! Prawa wyborcze kobiet” – to tytuł projektu realizowanego w tym roku szkolnym przez uczniów i nauczycieli X Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi imienia Stanisława Konarskiego w Radomiu. To jedyny wniosek z Radomia zatwierdzony przez organizatorów i realizowany w IV naborze Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, który był współfinansowany ze środków Fundacjri Rozwoju Systemu Edukacji.

Tematyka projektu oscylowała wokół historii praw człowieka oraz walki o prawa wyborcze kobiet, wolności i równości, ukazując nie tylko aspekt historyczny tematu, ale także międzynarodowe postawy i zachowania społeczno-polityczne. Główną bohaterką była Maria Kelles-Krauz – pierwsza w Europie kobieta na stanowisku przewodniczącej Rady Miejskiej w Radomiu, działaczka społeczna i tłumaczka, która urodziła się w Radomiu i przez dużą część swojego życia była związana z Radomiem.

To właśnie silne i niezależne kobiety stały się inspiracją do realizacji tego tematu i poszukiwania szkoły partnerskiej. Nawiązano współpracę ze szkołą Special Vocational Junior High and High School w Messolonghi, w Grecji.

Niewielkie, bo tylko 12,5-tysięczne miasteczko w Grecji było miejscem ważnych wydarzeń historycznych, w którym ogromnym bohaterstwem wykazały się właśnie kobiety. Jedną z nich była Laskarina Bubulina – bohaterka walk o niepodległość Grecji spod niewoli osmańskiej.

Podczas pobytu radomskich licealistów w Grecji codziennie odbywały się zajęcia merytoryczne w wymiarze od 6 do 8 godzin zegarowych, podczas których polscy i greccy uczestnicy projektu poznawali kulturę i język kraju partnerów, wzajemnie uczestniczyli w warsztatach praktycznych i dyskusjach związanych z tematyką projektu.

Niezwykłym uzupełnieniem zajęć edukacyjnych i integracyjnych były wizyty w muzeach, zorganizowana z tej okazji konferencja, nauka tradycyjnych tańców greckich, spotkania z niezwykłymi ludźmi oraz wycieczki edukacyjno-krajoznawcze do malowniczych miejscowości, takich jak: Astakos, Patras czy na wyspę Lefkada.

Podczas mobilności młodzież odkrywała różnice i podobieństwa między partnerskimi krajami. Do Polski, uczestnicy projektu wrócili z bagażem cennych doświadczeń, pięknymi wspomnieniami, wieloma nowymi znajomościami, a także z wymiernymi korzyściami osobistymi - pogłębili swoją wiedzę na temat historii i kultury Grecji, praw kobiet i wolności człowieka. Dzięki udziałowi w projekcie bieglej posługują się językiem angielskim. Wzrosły także ich umiejętności pracy w zespole i zarządzania nim, umiejętności posługiwania się narzędziami cyfrowymi, kompetencje międzykulturowe, osobiste i społeczne. Po powrocie do kraju stworzono album fotograficzny i krótki film dokumentujący przebieg wizyty w szkole partnerskiej. Ponadto we współpracy z uczniami ze szkoły greckiej opracowany został słownik terminów polsko-angielsko-greckich, co pozytywnie wpłynęło na aspekt wielojęzyczności wśród wychowanków.

Relacje z realizacji poszczególnych działań na bieżąco zamieszczano na stronie szkoły oraz Facebooku. Warto także wspomnieć o tym, że uczniowie biorący udział w projekcie chętnie dzielą się z rówieśnikami zdobytym doświadczeniami i wiedzą podczas zajęć w szkole i wykorzystując do tego media społecznościowe.

Udział w programie, a przede wszystkim w mobilności był niezwykłą, nie tylko edukacyjna przygodą, która zainspirowała społeczność X liceum w Radomiu do uczestnictwa w kolejnych międzynarodowych projektach. Już rodzą się pomysły na udział w innych programach edukacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie