Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce zwiedzili wystawę i zorganizowali debatę o pieniądzach. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych uczestniczą w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego i ubiegają się o tytuł „Złotej Szkoły NBP". Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych uczestniczą w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego i ubiegają się o tytuł „Złotej Szkoły NBP". Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych
To była ciekawa lekcja historii i ekonomii - uczniowie z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku wybrali się do Lublina na wystawę na temat polskiego złotego. Potem urządzili debatę na temat pieniędzy.

Uczniowie z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce dużo wiedzą o pieniądzach

Jak poinformowała nas Beata Fila, nauczycielka z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych imienia Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, w czwartek 07 marca uczniowie z dwóch klas tej szkoły, 1 TAK i 1TLA oraz Jakub Krzemiński z 1TLB i Michał Rokita z 2TL gościnnie, zwiedzili wystawę "Złoty polski. W 100. rocznicę reformy walutowej Władysława Grabskiego", prezentowaną w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Młodzież oglądając ekspozycję dowiedziała się kiedy i dlaczego narodził się złoty polski, co decydowało o jego rozwoju i jakie czynniki przyczyniły się do jego upadku. Poznała przyczyny zniesienia przez zaborców złotego polskiego i jego odrodzenia się po odzyskaniu niepodległości. Obserwowała, jak zmieniała się siła nabywcza złotego w ciągu wieków. Uczniom przybliżona została także postać Władysława Grabskiego i istota jego reformy.

Warto dodać, że Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych uczestniczy w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego i ubiega się o tytuł „Złotej Szkoły NBP". Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna".

Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. W ramach jednego z zadań tego programu, drużyna z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych zorganizowała debatę „Gotówka vs pieniądz elektroniczny”. Zaproszono na nią ekspertki, pracownice Banku PKO SA, Oddział w Kozienicach: Sylwię Konarską, kierowniczkę oddziału, Renatę Miklińską, Lilianę Szymańską oraz Edytę Kwaśnik.

Spotkanie rozpoczął Bartosz Dobrzyński, uczeń z klasy 2TL, który wykorzystując prezentację multimedialną, przedstawił wiadomości dotyczące polskiego złotego, jego historię jako waluty narodowej, omówił charakterystykę monet i banknotów obiegowych oraz kolekcjonerskich. Na koniec swojego wystąpienia wyjaśnił na czym polega emisyjna rola Narodowego Banku Polskiego.

W kolejnej części spotkania zilustrowane zostały obowiązujące procedury w przypadku zniszczonych i zużytych pieniędzy. Ekspertki z PKO SA zwróciły szczególną uwagę na zabezpieczenia banknotów, zademonstrowały je i podkreśliły, że każdy powinien je znać. Młodzież z zaangażowaniem badała autentyczność pieniędzy, przyglądała się banknotom, analizowała zamieszczone na nich szczegóły, dyskutowała na ich temat. Uczestnicy ćwiczeń byli podekscytowani, bo wśród prezentowanych banknotów umieszczony był falsyfikat. Niektórym z uczniów udało się go odnaleźć.

Jednak największe emocje i aktywność zebranych wywołała debata - „Gotówka vs pieniądz elektroniczny”. W dwóch lożach zasiedli naprzeciw siebie zwolennicy gotówki i pieniądza elektronicznego. Polemika dotyczyła bezpieczeństwa środków płatniczych, wygody korzystania z nich, warunków dostępności i jej braku, indywidualnych poglądów uczestników debaty oraz ich świadomości finansowej. Wymianom poglądów i argumentów nie było końca. Zagorzałą polemikę zakończono konkluzją, że nie ma jednej racji, a swoje portfele należy dywersyfikować.

Nad poprawnością przebiegu debaty czuwały Anna Kublik i Beata Fila, nauczycielki z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku.

Dodajmy, że w szkole zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Jej członkowie to Beata Fila, nauczycielka języka polskiego i oligofrenopedagog, Katarzyna Zawadzak, nauczycielka matematyki oraz uczniowie: Magdalena Balcerek, Wiktoria Baran, Bartosz Dobrzański, Jakub Krzemiński, Witalia, Kujbida, Michał Paziewski, Grzegorz Piskor, Aleksandra Repeć, Jakub Solis, Aleksandra Świtka. Koordynatorem Drużyny została Anna Kublik, nauczyciel matematyki.

Zespół zdobył niezbędną wiedzę do wykonania zadań, opracował pomysły na ich realizację i przeprowadził zadania programu: „Lekcję z ekonomią”, „Debatę szkolna”, „Warsztat uczniowski”. Przygotował sprawozdania, filmiki i prezentacje fotograficzne. Na koniec działań projektowych nauczyciele wysłali relacje z wykonanych zadań IV edycji za pośrednictwem platformy internetowej Złotych Szkół NBP.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie