Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udana zbiórka krwi w Lipsku. Oddano ponad dziesięć litrów tego drogocennego płynu

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Po raz kolejny na rynku w Lipsku odbyła się zbiórka krwi. Tym razem również nie zabrakło chętnych, a ten niezwykle drogocenny lek będzie przeznaczony na potrzeby centrum krwiodawstwa w Radomiu.

Śmiało można powiedzieć, że zbiórka krwi w Lipsku wpisała się na stałe w krajobraz tego miasta. We wtorek, 17 sierpnia zorganizowano ją po raz szósty w tym roku, a w planach są kolejne tego typu wydarzenia. Wtorkowa akcja to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział w Lipsku i Komendę Hufca Związku Harcerzy Polskich w Lipsku. Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Radomia.

Udana akcja

Tym razem do specjalistycznego ambulansu zgłosiło się 29 osób, krew oddało 24, co daje ponad 10.7 litra krwi. - Dziękuję wszystkim krwiodawcom za wielki dar serca. Wasze zaangażowanie jest bezcenne, zwłaszcza w wakacje, kiedy tej krwi najbardziej brakuje - mówi Katarzyna Furmanek z hufca ZHP w Lipsku, która w zbiórki krwi angażuje się od lat.

Kolejna zbiórka krwi odbędzie się już 21 września w Lipsku. Warto jednak nadmienić, że nieco wcześniej mobilny autobus przyjedzie do Zwolenia. Już 24 sierpnia krew będzie można oddać przed Urzędem Miejskim na placu Kochanowskiego. Akcja potrwa w godzinach od 9 do 13:30. Tak częste akcje mają związek z bardzo małymi zapasami krwi, z którymi centrum boryka się od wybuchu epidemii. Potrzeba każdej grupy, ale jak co roku największe problemy są z ujemnym czynnikiem Rh.

Wszyscy chętni mogą oddać krew nie tylko podczas akcji wyjazdowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ale także w ich siedzibie przy ulicy Limanowskiego 42 w Radomiu, rejestracja krwiodawców: poniedziałek, środa 7.00-14.00, wtorek 7-18, czwartek, piątek 7.00 - 13.30.

Ważne informacje

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Ponadto krew jest potrzebna pacjentom po oparzeniach i urazach, a także u osób z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Szpitale każdego dnia wykonują setki planowych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Warto podkreślić, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się około sześciu jej jednostek.

Krew można oddać jeśli: w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami naszego państwa (ostateczną decyzję o dyskwalifikacji na 14 dni, bądź dłużej podejmie lekarz kwalifikujący), nie miałeś kontaktu z osobą chorą na koronawirus lub objętą kwarantanną, twój ogólny stan zdrowia

jest bardzo dobry. Jeśli: ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców - Kwestionariusz 2018, jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być również kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie sześciu miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie