Udane Grand Prix Radomia EABL - European Basketball League

SzS
Fragment meczu o trzecie miejsce
Fragment meczu o trzecie miejsce Jarosław Kwiatkowski
W weekend rozegrany został turniej Grand Prix Radomia w koszykówce. W imprezie brały udział sześć drużyn. Między innymi ekipy z Litwy i Łotwy.

Turniej zorganizowano dla drużyn, które w swoich miastach, czy okręgach brały udział w amatorskiej lidze. Gospodarzem imprezy był zespół Kottrans z Radomia.
Ostatecznie finał należał do dwóch litewskich zespołów. Drużyna z Kowna pokonała rodaków z Wilna. Natomiast trzecią lokatę zajął właśnie radomski Kottrans.
Trzeba jednak docenić organizację zawodów. Choć była to impreza o charakterze amatorskim to mecze można było zobaczyć na żywo w internecie, prowadzone były profesjonalne statystyki. Przeprowadzono konkursy i zabawy dla kibiców. Impreza na mistrzowskim poziomie. Poszczególne wyniki zeszły na drugi plan, liczyła się przede wszystkim dobra zabawa.
Młodzież Rosy
Warto dodać, że w radomskim zespole wystąpili zawodnicy znani z gry w barwach młodzieżowych zespołów Rosy. Wśró nich między innymi, Mateusz Gos, Maciej Parszewski, czy Mateusz Zwęgliński. Ten ostatni uznany był najlepszym zawodnikiem radomskiego Kottransu.

Radomianie w pierwszym meczu przegrali z VKLVilnius 74:88. W drugim meczu pokonał Rygę 90:71. Najwięcej punktów w tym meczu zdobył Jacek Wólczyński (13). Dzięki tej wygranej, gospodarze mieli prawo gry o trzecie miejsce z zespołem Środowiskowa BasketLiga.pl z Sopotu.
To był świetny i wyrównany mecz. Lepiej zaczęli ten pojedynek sopocianie. W drugiej kwarcie osiągnęli nawet 11 - punktową przewagę. Jednak w 29 minucie był już remis 74:74.
Warto zauważyć, że Kottrans grał praktycznie tylko szóstką zawodników. Tylko jeden gracz był na zmianę. Zespół fizycznie wytrzymał bardzo dobrze. Rywale dysponowali ośmioosobowym składem. Dwie minuty przed końcem było 100:89 i już wiadomo było, że radomska drużyna nie wypuści wygranej z rąk. Trzecie miejsce to spory sukces tej drużyny.
Warto zauważyć, że Mateusz Zwęgliński w tym meczu34 punkty, zaliczył 10 zbiórek. Skuteczny był również Maciej Parszewski.
Organizatorzy zapewniają, że był to pierwszy, ale na pewno nie ostatni turniej, który świetnie promuje basket.

Wyniki mecz o 3 miejsce
Kottrans Radom - Środowiskowa Liga Sopot 108:100 (25:34, 28:21, 23:19, 32:26)
KSKottrans:Zwięgliński 34, Parszewski 27, Wólczyński 15, Adamski 13, Adamczyk 13, Mikos 6.
Końcowa klasyfikacja:1. KKL Kaunas (Litwa), 2. VKL Vilinius (Litwa), 3. KS Kottrans Radom, 4. Kadra Środowiskowej BaskteLiga.pl Sopot, 5. BC Lituanica Warsaw (Polska/Litwa), 6. Anzage Riga (Łotwa).

Nagrody indywidualne:MVP Grand Prix Radom EABL Lukas Žukauskas (KKL Kaunas)
Najlepszy strzelec Lukas Žukauskas (KKL Kaunas)
Najlepszy strzelec za trzy: Lukas Žukauskas (KKL Kaunas).
Finał:VKL Vilnius - KKL Kaunas 77:96.