Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udany finał kwesty na cmentarzu przy Limanowskiego

/bk/
Ta żelazna bramka i ogrodzenie zabytkowego grobu rodziny Dzikowskich powstała kilka miesięcy temu za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty – pokazuje Barbara Pikiewicz. – W ten sposób zakończyliśmy już definitywnie renowację grobu Dzikowskich, uznawanych za prawdziwą perełkę wśród nagrobków nie tylko w Radomiu.
Ta żelazna bramka i ogrodzenie zabytkowego grobu rodziny Dzikowskich powstała kilka miesięcy temu za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty – pokazuje Barbara Pikiewicz. – W ten sposób zakończyliśmy już definitywnie renowację grobu Dzikowskich, uznawanych za prawdziwą perełkę wśród nagrobków nie tylko w Radomiu. Barbara Koś
33 tysiące 500 złotych zebrali do puszek kwestujący w poniedziałek i wtorek członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ulicy Limanowskiego. A jeszcze nie liczone są pieniądze w skarbonce.
Ten zabytkowy grób rodziny Dzikowskich to perełka architektoniczna
Ten zabytkowy grób rodziny Dzikowskich to perełka architektoniczna Barbara Koś

Ten zabytkowy grób rodziny Dzikowskich to perełka architektoniczna
(fot. Barbara Koś)

- Nie liczyliśmy na pobicie ubiegłorocznego rekordu, kiedy zebraliśmy ponad 50 tysięcy złotych - zaznacza Barbara Pikiewicz ze Społecznego Komitetu. - Tegoroczna kwota wynosi mniej więcej tyle, co w poprzednich latach. Jesteśmy wszystkim ofiarodawcom bardzo wdzięczni.

Pieniądze są w tej chwili liczone fachowo w banku a dojdzie jeszcze suma ze skarbonki.

- Ale niewiele zmieni to chyba nasze przeliczenia - uważa Barbara Pikiewicz.

Najwięcej pieniędzy, jak zwykle, zebrał prezydent Andrzej Kosztowniak. Minister Ewa Kopacz wrzuciła do kilku puszek "grube sumy". Przy kweście pracowało prawie trzystu wolontariuszy z blisko 30 radomskich szkół.

Na remont czeka ponad 300 zabytkowych grobów. Jest także szansa, że parafia świętego Wacława będzie zabiegać o fundusze unijne na renowację grobów najstarszej radomskiej nekropoli.

Najbliższym odnawianym grobem będzie nagrobek Franciszka Truszyńskiego, napoleończyka, z 1820 roku. Społecznicy chcą, aby był gotowy w maju 2012 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie