Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujawniamy zarobki sędziów i prokuratorów. 400 procent premii to rzecz normalna!

Janusz PETZ [email protected]
Radomska Lista Płac: wynagrodzenia w budżetówce stały się dość atrakcyjne.

W czasach gdy prywatni przedsiębiorcy są skłonni bardziej obniżać pensje, niż je podwyższać, albo myślą o tym, jak pracownika "wypchnąć" na umowę śmieciową, praca w budżetówce staje się wyjątkowo atrakcyjna.

W kolejnym odcinku Radomskiej Listy Płac przyglądamy się poborom policjantów i prokuratorów.

Stabilność pracy, regularność i terminowość wypłacanych pensji, ale też perspektywa awansu powiązana z automatyczną podwyżką płac - to atuty zatrudnienia w sferze budżetowej. Liczy się nie tylko wysokość poborów zasadniczych, ale też dodatkowe przywileje finansowe, takie jak obligatoryjnie wypłacana "trzynastka" czy nagrody okolicznościowe. O pracę w sferze budżetowej warto dbać, bo w niewielu sektorach państwowego lub prywatnego biznesu można liczyć na tak liczne przywileje płacowe.

SZTYWNE SIATKI PŁAC

Ustalenie wysokości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów jest o tyle łatwe, że pensje regulowane są odgórnymi przepisami prawnymi. Stąd - z możliwymi niewielkimi różnicami regionalnymi - sędzia czy prokurator zajmujący określone stanowisko, z określonym stopniem, pracujący w Kaliszu czy Nowym Targu zarabia podobne pieniądze jak zajmujący to samo stanowisko w radomskich, grójeckich czy lipskich strukturach wymiaru sprawiedliwości.

NIETYKALNI SĘDZIOWIE I PROKURATORZY

W przypadku wynagrodzeń sędziów i prokuratorów odpowiedni poziom płac z założenia ma chronić te osoby od jakichkolwiek nacisków i pokus finansowych, które mogłyby kwestionować ich niezależność lub bezstronność. Zarobki w obu grupach zawodowych zależą od miejsca pracy i stażu.

Pensję zasadniczą wylicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, ustalanego przez Główny Urząd Statystyczny. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z dodatkiem funkcyjnym i stażowym.

W przypadku sędziów funkcjonuje jeszcze jedna dość wysoka korzyść finansowa - zapomniana w gospodarce wolnorynkowej w przypadku wielu innych zawodów - czyli gratyfikacje jubileuszowe. Po 20 latach pracy sędziowie otrzymują nagrodę w wysokości 100 procent płacy zasadniczej. Potem jest już tylko coraz lepiej.

Każde kolejne 5 lat pracy skutkuje podwyższeniem stawki tej premii o 50 procent. Sędzia z 40 - letnim stażem dostanie więc premię jubileuszową w wysokości 400 procent wynagrodzenia zasadniczego.

Radomska Lista Płac - sędziowie i prokuratorzy

9338 złotych - najwyższe wynagrodzenie zasadnicze sędziego sądu okręgowego (plus od 5 do 20 procent dodatku za wysługę lat oraz od 1279 do 3 518 złotych dodatku funkcyjnego)

8000 złotych - pensja prokuratora rejonowego z V poziomu zaszeregowania (plus od 5 do 20 procent dodatku za wysługę lat oraz minimum 959 złotych dodatku funkcyjnego)

7995 złotych - najwyższa pensja zasadnicza w sądzie rejonowym (plus do 1759 złotych dodatku funkcyjnego oraz od 5 do 20 procent dodatku za wysługę lat)

7547 złotych - wynagrodzenie sędziego sądu okręgowego ze stażem do 6 lat

7500 złotych - pensja podstawowa prokuratora okręgowego (plus od 5 do 20 procent dodatku za wysługę lat oraz od 1279 do 3134 złotych dodatku funkcyjnego)

6556 złotych - wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego ze stażem pracy do 6 lat

6550 złotych - pensja początkowa prokuratora rejonowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie