MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukąszenie kleszcza może wywołać na skórze charakterystyczny rumień, którego nie wolno go lekceważyć

/wit/
-Nie ma powodów do paniki, bo przypadków boreliozy jest tyle samo co w ubiegłych latach - uspakaja Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
-Nie ma powodów do paniki, bo przypadków boreliozy jest tyle samo co w ubiegłych latach - uspakaja Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Fot. Łukasz Wójcik
Na Oddział Zakaźny radomskiego szpitala zgłaszają się osoby z podejrzeniem boreliozy, choroby wywołanej przez kleszcze. -Zwykle konieczne jest leczenie ambulatoryjne bez pobytu na oddziale uspakaja Grzegorz Stolarek, ordynator oddziału. -Nie ma powodów do paniki, bo przypadków jest tyle samo co w ubiegłych latach.

W tym roku na terenie miasta i powiatu radomskiego Sanepid odnotował 7 przypadków boreliozy.

- Ludzie zgłaszają się do szpitala podejrzewając, że to borelioza, wykonane badania jednak zazwyczaj ją wykluczają - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.

Boreliozę wywołują kleszcze a w tym roku jest ich zdecydowanie więcej niż w ubiegłych latach. Czają się na swą ofiarę na drzewach i krzewach na wysokości 80 - 120 centymetrów, reagując na ciepłotę ludzkiego bądź zwierzęcego ciała. Dlatego do lasu warto się ubierać w długie spodnie, najlepiej z gumkami u dołu, i koszule z długimi rękawami.

Po powrocie do domu trzeba wziąć prysznic z dużą ilością piany. Wskazane jest też, by ktoś bliski dokładnie przejrzał nam skórę, szczególnie w pachwinach i pod pachami. Kleszcze żyją też w ogródkach i na działkach. Warto przed pójściem w te miejsca spryskać ciało dostępnymi środkami przeciw kleszczom.

- Na boreliozę nie ma szczepionki, dlatego przed kleszczem trzeba się strzec. Wywołana przez nie choroba może mieć groźne powikłania neurologiczne, jeśli nie będzie w porę leczona albo zastosowane leczenie okaże się nieprawidłowe - mówi doktor Stolarek.

Pierwsze objawy boreliozy w postaci czerwonego, rumienia na skórze występują w kilka godzin po ukąszeniu. To sygnał, że natychmiast należy się zgłosić do lekarza. Nie leczona borelioza może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych zmian: początkowo w układzie mięśniowo-stawowym, później może dojść do uszkodzenia niemal wszystkich narządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie