Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazał się kolejny tom historii radomskiego harcerstwa

/bk/
Książkę "W blasku harcerskich ognisk” wydał  Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Jak zapowiada Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu, dostępna będzie za kilka dni w radomskich księgarniach.
Książkę "W blasku harcerskich ognisk” wydał Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Jak zapowiada Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu, dostępna będzie za kilka dni w radomskich księgarniach. Fot. Barbara Koś
"W blasku harcerskich ognisk. Opowieść o dziejach Chorągwi Radomskiej" to tytuł trzeciej już części "Księgi harcerstwa radomskiego", spisywanej od roku 2001 przez druha harcmistrza Mirosława Mazurkiewicza, nestora radomskich harcerzy.

Dwa tomy poprzednie "Jeszcze nie zagasły ogniska" (2001) i "Przy dogasającym ognisku" (2005) dotyczą kolejnych etapów rozwoju Związku Harcerstwa Polskiego na ziemi radomskiej od roku 1911 do roku 1998. Przypominają też sylwetki ponad sześćdziesięciu instruktorów ZHP mających szczególne osiągnięcia w pracy z harcerską młodzieżą.

Tom "W blasku harcerskich ognisk" opowiada o dziejach Radomskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.

Opowieść "W blasku harcerskich ognisk" ujmuje dzieje Chorągwi Radomskiej w trzech etapach: latach 1911 - 1920, 1921 - 1939 oraz 1939 - 1945 - 1949. Współczesność otwiera rok 1975, kiedy Chorągiew Radomska powstaje na nowo, a zamyka rok 1998, kiedy wskutek reformy administracji nastąpiła likwidacja Chorągwi.

Autor snuje swą opowieść na podstawie historii hufców harcerskich, ośrodków ZHP w Radomiu oraz w innych miastach - między innymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku Kamiennej, Sandomierzu i Opatowie - lata 1911 - 1949, a także w 13 miastach już ściśle związanych z regionem radomskim: między innymi w Kozienicach, Iłży, Białobrzegach, Warce, Grójcu, Mogielnicy, Lipsku, Szydłowcu i Przysusze, ( lata 1975 - 1998). Przytacza też biografie instruktorów zasłużonych dla radomskiego harcerstwa.

Specjalny rozdział poświęcony jest działalności Szarych Szeregów w Radomiu podczas okupacji hitlerowskiej.

Obszerny tom zawiera też wiele fotografii harcerzy i harcerek, a także ich instruktorów. Są utrwalone na kliszach sceny z życia harcerskiego.

- Chcę zachować pamięć o pięknie tamtych harcerskich lat - pisze we wstępie do książki druh Mirosław Mazurkiewicz, związany z harcerstwem od roku 1938. - O pięknie lat walki o wolność i niepodległość Polski, o kształt osobowy każdego harcerza i harcerki i o pieśni z obozowych ognisk. Choćby świat zapomniał o instruktorach chorągwi radomskiej ZHP imienia Jana Kochanowskiego to ja ich przypominam. W mojej obozowej gawędzie przy wieczornym ognisku...

Książkę sfinansowano dzięki pomocy gminy Miasta Radomia oraz Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Grójcu, a wydał ją Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Dostępna będzie za kilka dni w radomskich księgarniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie