MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Owalna w Radomiu nieprzejezdna... od czterech lat! Prawdziwa siła w precyzji!

/inia/
Przepust w ulicy Owalnej został rozkopany w 2010 roku. Nadal nie wiadomo kiedy znajdą się pieniądze na jego remont.
Przepust w ulicy Owalnej został rozkopany w 2010 roku. Nadal nie wiadomo kiedy znajdą się pieniądze na jego remont. Łukasz Wójcik
Ani prezydent Kosztowniak, ani wiceprezydent Marszałkiewicz, ani kolejni dyrektorzy MZDiK, ani inni urzędnicy nie zrobili w tej sprawie nic! Mieszkańcy sami starają się o pieniądze z budżetu obywatelskiego.

NAPISZEMY

Ulica Owalna w Radomiu nieprzejezdna... od czterech lat! Prawdziwa siła w precyzji!

NAPISZEMY

Jeśli chcecie, żeby Wasz projekt zgłoszony do tegorocznego budżetu obywatelskiego został dokładniej zaprezentowany, zgłoście to do naszej redakcji. Jeśli nas zaprosicie i opowiecie, o szczegółach przedsięwzięcia i uzasadnicie, dlaczego ten właśnie projekt zasługuje na poparcie radomian - napiszemy o tym. Przyślijcie maila na adres: [email protected] lub zgłoście się telefonicznie na numer 697 770 612.

Cztery lata - tyle trwa wyremontowanie zwykłego przepustu w ulicy Owalnej. Najpierw urzędnicy spierali się co do szczegółów inwestycji. Kiedy w końcu je uzgodnili, to okazało się, że nie ma pieniędzy na inwestycję. Dlatego mieszkańcy sami zgłosili remont do budżetu obywatelskiego. Potrzebne są im głosy radomian.

Termin rozpoczęcia prac wciąż jest przekładany. Od momentu zamknięcia ulicy minęły już ponad cztery lata. Na początku były przepychanki z Wodociągami, potem okazało się, że pieniędzy jest za mało. Później trzeba było czekać na ustalenie kolejnego budżetu, ale okazało się, że pieniędzy na Owalną nie będzie. - Teraz będą wybory, może wreszcie coś zrobią - mówią okoliczni mieszkańcy.

DROGA ZAMKNIĘTA

Sprawa ciągnie się już ponad cztery lata. Pierwszy raz przepust został zniszczony w trakcie lokalnej powodzi w maju 2010 roku. Strażacy rozkopali go, aby woda łatwiej przepływała i nie zalewała sąsiednich działek. Kolejny raz przepust został znowu przekopany kilka miesięcy później, na początku września. Z tego samego powodu. I na tym stanęło, a ulica do dziś jest nieprzejezdna. Korzystają z niej tylko piesi, nawet rowerzyści muszą przenosić rowery, żeby dostać się na drugą stronę.

Początkowo miejscy drogowcy tłumaczyli, że czekają na wytyczne Wodociągów Miejskich w sprawie ustalenia średnicy przepustu. Trwało to... kilka miesięcy. Później potrzebne wytyczne dotarły i rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji projektowej. Remont miał ruszyć najwcześniej w 2011 roku. Jednak z powodu braku pieniędzy, prace przełożono na 2012 rok. Radni zarezerwowali na ten cel 250 tysięcy złotych. Okazało się jednak, że potrzeba dwa razy więcej, których nie udało się znaleźć. I tak minęły cztery lata od przekopania ulicy.

CZEKANIE NA BUDŻET

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji w Radomiu. Dowiedzieliśmy się, że dokumentacja techniczna przebudowy przepustu pod ulicą Owalną jest gotowa od ponad roku. Szacuje się, że roboty pochłoną około 450 tysięcy złotych. Nie można jednak ogłosić przetargu, bo nie ma pieniędzy.

- Posiadamy dokumentację, która pozwoliłaby nam wykonać inwestycje, niestety nie mamy środków zabezpieczonych na ten rok - poinformował nas Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

Mieszkańcy mieli dość i sami zgłosili inwestycję do budżetu obywatelskiego pod nazwą "Odbudowa mostu na rzece na osiedlu Wośniki". Jak piszą zgłaszający, niewielki przepust, prowadzący z Owalnej na Młyńską, bardzo długo służył mieszkańcom. Jego odbudowa jest niezwykle ważna, z tego względu, iż spowoduje znaczne ułatwienie w transporcie drogowym.

Wskutek jego zniszczenia zostało zerwane połączenie osiedla Wośniki między innymi z ulicą Starokrakowską. Obecnie, aby dostać się do tej części miasta, należy niepotrzebnie nadrabiać kilometry, w zależności od kierunku, jeżdżąc przez ulicę Kielecką bądź Suchą.

Jak słusznie zauważają mieszkańcy, obecnie w tym miejscu znajduje się ogromna wyrwa, która także stwarza niebezpieczeństwo dla poruszających się tam pieszych. Zwłaszcza po zmroku, gdy jest słabo widoczna i trzeba przeskakiwać przez rzekę.

TRWA GŁOSOWANIE

Żeby projekty dostały szansę na realizację, muszą je poprzeć radomianie. Do budżetu obywatelskiego na rok 2015 wpłynęło 140 wniosków. Z tej liczby głosowaniu poddanych będzie 89 projektów. Te, które zdobędą największą ilość głosów mieszkańców w poszczególnych obszarach, będą realizowane w przyszłym roku.

Głosowanie odbywa się od 19 maja do 10 września. Urny do głosowania są w czterech stałych punktach: Biuro Rady Miejskiej, Biuro Obsługi Mieszkańca, Centrum Komunikacji Społecznej, Centrum Organizacji Pozarządowych.

Jednak podczas imprez i wydarzeń miejskich oraz w dodatkowo wyznaczonych miejscach też staną urny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie