Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułoży kostkę w kilkanaście sekund! Zobacz to (video)

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- W tej chwili mam już ponad trzydzieści różnych kostek - pokazuje Kacper.
- W tej chwili mam już ponad trzydzieści różnych kostek - pokazuje Kacper. Tomasz Dybalski
Gimnazjalista z Grabowa nad Pilicą układa kostkę Rubika w kilkanaście sekund i marzy o pobiciu rekordu świata.

Kostka Rubika

Popularna zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku. Wynalazca kostki pierwszy raz układał kostkę przez miesiąc. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.

Rekordy w układaniu kostki Rubika

- Kiedyś chciałbym pobić rekord świata – mówi chłopak.
- Kiedyś chciałbym pobić rekord świata – mówi chłopak. Tomasz Dybalski

- Kiedyś chciałbym pobić rekord świata - mówi chłopak.
(fot. Tomasz Dybalski)

Rekordy w układaniu kostki Rubika

Obecnie rekord wynosi 5,66 sekundy i ustanowił go Australijczyk Feliks Zemdegs. Na drugim miejscu jest Rowe Hessler z USA z czasem 6,94 sekundy. Miejsce trzecie zajmuje Erik Akkersdijk z czasem 7,08 s. Mistrzem Świata na rok 2011 jest Polak Michał Pleskowicz, który w półfinale ułożył ją w 7,58 s, co jest nowym rekordem Polski. Pierwszy zanotowany wynik układania kostki Rubika 3x3 z 1980 roku wynosi 54 sekundy. Dwa lata później zorganizowano pierwsze mistrzostwa, gdzie poprawny układ pól ułożono w 22,95 sekundy.

Dokładnie 12 sekund wynosi rekord Kacpra Szumigaja w układaniu kostki Rubika. Dokładnie tej samej, której ułożenie zajmuje większości ludzi przynajmniej kilka godzin.

Przygoda Kacpra z kostką Rubika rozpoczęła się we wrześniu 2010 roku. Wtedy oglądał w telewizji program o światowych rekordach Guinnessa. Wyemitowano tam materiał o rekordziście, który kostkę Rubika układał z zawiązanymi oczami.

- Zainteresowało mnie to. Akurat w okolicy odbywał się wtedy odpust i jeszcze tego samego dnia kupiłem swoją pierwszą kostkę - opowiada Kacper. - Nie próbowałem układać pojedynczych kolorów, chciałem od razu ułożyć wszystkie - dodaje chłopak.

PIERWSZY RAZ W 20 MINUT

Zdolny gimnazjalista przyznaje, że zanim zabrał się do układania, poczytał o metodach na ułożenie kostki Rubika w internecie. Pierwszy raz Kacpra był nadzwyczaj szybki. Wszystkie kolory ułożył w zaledwie 20 minut.

Pierwsza kostka szybko się zepsuła, ale chłopak się nie zraził i kupował kolejne. Dziś ma ich ponad trzydzieści. Niektóre to zwykłe kostki 3 na 3 pola, ale Kacper ma także kostki 4 na 4 i 5 na 5 pól. Sam konstruuje także kostki o przeciwnych formach geometrycznych.

MAMA KIBICUJE

Mama Kacpra na początku była trochę przeciwna nowej pasji syna. - Na początku byłam wściekła - śmieje się. - Bałam się, że zaniedba przez to naukę. W końcu gdzieś przeczytałam, że układanie kostki Rubika rozwija myślenie, polepsza pamięć. Faktycznie, coś w tym jest, Kacprowi to pomogło - opowiada mama i dodaje, że dziś kibicuje synowi w biciu kolejnych rekordów.

Standardową kostkę Kacper układa w 18, 19 sekund, ale jego rekord wynosi 12 sekund. Takie wyniki przyniosły Kacprowi czwarte miejsce na Mazowszu. Na zawodach w układaniu kostki Rubika nie ma kategorii wiekowych, gimnazjalista okazał się lepszy od wielu dorosłych. Większość ludzi, którzy układają kostkę Rubika, wyniki podobne do tych, które ma Kacper osiąga dopiero po pięciu, sześciu latach treningu.

W NIECAŁĄ SEKUNDĘ

Prawdziwym sukcesem jest jednak trzecie miejsce w Polsce w układniu Rubik's Magic, czyli pewnego rodzaju puzzli. Mają one 12 połączonych ze sobą kwadratów a zadaniem jest ułożenie odpowiedniego wzoru. Kacprowi udało się to zrobić w zaledwie 89 setnych sekundy! To wynik gorsza zaledwie o 20 setnych od rekordu światowego.

W Polsce działa też liga speedcubingu (tak nazywa się dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych łamigłówek z jej rodziny). Od niedawna gimnazjalista z Grabowa bierze udział i już udało mu się zdobyć pierwsze, na razie drobne, nagrody.

Do profesjonalnego układania kostki Rubika nie wystarczy jednak zwykła zabawka za kilka złotych. Takie mają gorszej jakości mechanizm a przy odpowiednio szybkim układaniu blokują się. Kostka, którą najczęściej trenuje Kacper kosztowała ponad 60 złotych.

GODZINA TRENINGU

Gimnazjalista mówi, że na trening poświęca około godziny dziennie. Ćwiczyć trzeba nie tylko metody układania kostki, ale także place i nadgarstki. - W tym celu wykonuje się kostką szybkie, określone ruchy - mówi Kacper.

Chłopak opowiada, że znajomi często go proszą o to, żeby ułożył kostkę i pokazał im na czym polega cała tajemnica. - Interesuje ich to pod warunkiem, że nie opowiadam im o tym dłużej niż piętnaście minut - śmieje się Kacper.

Gimnazjalista przyznaje, że układanie kostki Rubika może pomóc w nauce. - Dzięki temu przede wszystkim ćwiczy się pamięć. Wiele rzeczy szybciej zapada mi w pamięć, nie potrzebuję dużo czasu na naukę - wyjaśnia.

Kacper przyznaje, że kiedyś chciałby pobić rekord świata w układaniu kostki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie