MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Umowa na budowę odcinka trasy S12 od granic województwa do Przysuchy. Powstanie ponad 14 kilometrów ekspresówki

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Od granicy województwa łódzkiego do Przysuchy zostanie wybudowana dwujezdniowa trasa S12.
Od granicy województwa łódzkiego do Przysuchy zostanie wybudowana dwujezdniowa trasa S12. GDDKiA
Ponad 452 miliony złotych będzie kosztował projekt i budowa odcinka trasy S12 od granicy z województwem łódzkim do Przysuchy. To będzie pierwszy odcinek "12" budowany w naszym regionie i na Mazowszu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie podpisała umowę z wykonawcą. Może on rozpocząć projektowanie nowej drogi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem za około dwa lata zaczną się prace budowlane, a ekspresówką pojedziemy za ponad 3,5 roku.

Umowa na budowę odcinka trasy S12 od granic województwa do Przysuchy

Umowę na projekt i przebudowę odcinka S12 od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy podpisano w środę 22 maja w Warszawie. Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kontrakt wykona firma Budimex, a koszt inwestycji to blisko 452,1 miliona złotych. Powstanie odcinek trasy o długości 14,4 kilometra. To kontynuacja budowy drogi ekspresowej, która docelowo ma połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku.

Będzie budowa S12 do Przysuchy, powstaną dwa pasy ruchu

Projekt nowej trasy przewiduje, że będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, a każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. W ramach realizacji inwestycji powstanie węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. O bezpieczeństwo zwierząt zadba z kolei siedem przejść, z czego aż pięć to przejścia duże. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Wybór rodzaju nawierzchni pozostaje w gestii wykonawcy.

Zgodnie z umową prace, zarówno projekt, jak i budowa, mają trwać 43 miesiące od chwili jej podpisania. Na wykonanie projektu wykonawca ma 21 miesięcy, w tym uzyskanie decyzji ZRID. Pozostały czas, czyli 22 miesiące mają wystarczyć na prace budowlane, przy czym w przeciwieństwie do etapu projektowania w okresie budowy uwzględniane będą przerwy na tak zwane okresy zimowe (od połowy grudnia do połowy marca).

Będzie umowa na kolejny odcinek S12 w regionie

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ciągu najbliższych tygodni należy się spodziewać podpisania umowy na kolejny mazowiecki odcinek drogi ekspresowej S12 od Przysuchy do Wieniawy.

- Tym samym łączna długość realizowanej, w systemie Projektuj i buduj, w województwie mazowieckim trasy przekroczy 30 kilometrów

- czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Trasa, której projekt i budowa się właśnie zaczynają, ma nie tylko wielkie znaczenie dla komunikacji krajowej, ale także jest niesłychanie ważna dla mieszkańców Ziemi Łódzkiej i południowego Mazowsza. Nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta Drogi Krajowej numer 12. Dość wskazać, że średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa. Wyjątkiem jest fragment między Opocznem i Przysuchą, gdzie jest on nieco mniejszy.

O przygotowaniach do tej inwestycji informowaliśmy na bieżąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nowy etap wojny. Pierwszy ukraiński nalot na Rosję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie