MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe pamiątki po 72 Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego. Ważna rocznica zasłużonej formacji

Janusz Petz
Janusz Petz
Delegacja 72 Pułku Piechoty z imieninowymi prezentami dla marszałka Józefa Piłsudskiego.Na kolejnych slajdach zobacz zdjęcia z róznych okresów funkcjonowania pułku, a także pamiątki, które zachowały się w domowych archiwach i izbach pamięci.
Delegacja 72 Pułku Piechoty z imieninowymi prezentami dla marszałka Józefa Piłsudskiego.Na kolejnych slajdach zobacz zdjęcia z róznych okresów funkcjonowania pułku, a także pamiątki, które zachowały się w domowych archiwach i izbach pamięci. Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 Pułku Piechoty/facebook
W środę, 24 kwietnia o godzinie 17 w Kamienicy Deskurów w Radomiu otwarto wystawę poświęconą 72 Pułkowi Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego. Po zasłużonej formacji pozostało sporo pamiątek w różnych miejscach, izbach pamięci i domowych archiwach. To dobra okazja, aby przypomnieć zasłużoną dla miasta i Polski jednostkę Wojska Polskiego.

Ważna rocznica. 102 lata temu, 24 kwietnia 2022 roku 72 Pułk Piechoty przybył do Radomia

Sława 72 Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego wykracza daleko poza Radom i region radomski. Stało się to także zapewne za sprawą życiorysu Andrzeja Wajdy, reżysera filmu „Katyń”, nagrodzonego Oskarem za całokształt twórczości. Wiele osób zadaje sobie w Polsce zapewne pytanie co wspólnego z Radomiem ma urodzony w Suwałkach i związany mocno z Krakowem, Łodzią i Warszawą Andrzej Wajda ? Otóż ojciec Andrzeja Wajdy Jakub był zawodowym wojskowym.

W 1934 roku cała rodzina sprowadziła się do Radomia, bo tutaj skierowano Jakuba Wajdę. W randze kapitana pod koniec sierpnia wraz z 72 Pułkiem Piechoty opuścił Radom Radom i wziął udział w przygotowaniach do obrony Polski przed niemiecką agresją. Jakub Wajda zginął w 1940 roku w Katyniu, a film Andrzeja Wajdy „Katyń” wszedł do kanonu światowej filmografii.

Zobacz wyjątkowe pamiątki po radomskiej jednostce

Andrzej Wajda spędził pierwsze lata wojny w Radomiu. Według niektórych źródeł między innymi w piwnicach Domu Towarowego Senior, niedaleko radomskich koszar zajmował się kiszeniem kapusty. Historia samego 72 Pułku Piechoty jest niezwykle bogata. Pułk został sformowany we Francji w 1919 roku. W połowie czerwca tego roku całą formację sprowadzono do Polski. Pułk uczestniczył w wojnie z bolszewikami.

Po zakończeniu walk z bolszewikami 145. Pułk Strzelców Kaniowskich stacjonował w Pińsku. Doskonałe opinie o jego żołnierzach i sława, jaką zdobyli oni podczas walk sprawiły, że Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzję o konieczności istnienia pułku także w okresie pokoju.

W ramach reorganizacji Wojska Polskiego z dniem 5 marca 1921 roku otrzymał on nazwę 72. pułku piechoty. Wkrótce jego żołnierzy przeniesiono do miasta Sarny na Wołyniu, a następnie do Brześcia nad Bugiem, a wreszcie do Warszawy.

102 lata temu, 24 kwietnia 1922 r., pułk przybył do Radomia, który wyznaczono na stałe miejsce jego stacjonowania. Na potrzebny pułku przeznaczono koszary przy ulicy Warszawskiej, użytkowane wcześniej przez oddziały armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. Już od 1922 roku były one systematycznie remontowane i rozbudowywane, otrzymując imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie rocznica sprowadzenia pułku stała się okazją do zorganizowania wystawy. Pułk wsławił się też udziałem w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Po sławnej formacji wojskowej zachowało się sporo pamiątek, w tym fotografii. Można znaleźć je między innymi izbie pamięci Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego imienia 72 Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego w Radomiu, zdjęcia ma także Szkoła Podstawowa imienia 72 Pułku Piechoty w Konopnicy, gdzie radomska formacja brała udział w wojnie w 1939 roku. Pamiątki są także w archiwach rodzinnych, bo wielu mieszkańców Radomia to potomkowie żołnierzy sławnego pułku. Zdjęcia ilustrujące czas pokoju, działań poligonowych i wojennych dotyczą różnych okresów funkcjonowania pułku – od czasów francuskich po kampanię wrześniową. Pamięć o formacji jest żywa w Radomiu między innymi za sprawą nestora radomskiego dziennikarstwa Andrzeja Mędrzyckiego, którego ojciec służył w sławnym pułku. W licznych przedsięwzięciach upamiętniających formację uczestniczy też Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 Pułku Piechoty, radomscy rekonstruktorzy historyczni Marcin Tuzinek i Paweł Łuk – Murawski oraz prezes Radomskiego Samorządu Obywatelskiego Jarosław Kowalik.

Zobacz wyjątkowe pamiątki po radomskiej jednostce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie