Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyście została otwarta wystawa poświęcona 70. rocznicy Września 1939 roku (wideo, zdjęcia)

Barbara Koś
Wystawę przygotowały Ewelina Gauze z Archiwum Pań-stwowego w Radomiu (od prawej) i Katarzyna Wrona z Mu-zeum Malczewskiego.
Wystawę przygotowały Ewelina Gauze z Archiwum Pań-stwowego w Radomiu (od prawej) i Katarzyna Wrona z Mu-zeum Malczewskiego. Fot. Łukasz Wójcik
Salwa z karabinów rozpoczęła w piątek uroczyste otwarcie wystawy "Radom i okolice w latach wojny i okupacji niemieckiej 1939-1945" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
Radom w czasie okupacji niemieckiej

Radom w czasie okupacji niemieckiej

Na wystawę zorganizowaną w salach Domów Esterki i Gąski przybyło bardzo wielu radomian. I tylko deszcz sprawił, że inauguracja ekspozycji nie odbyła się jak planowano - przy Pomniku Legionisty a na parterze Muzeum Sztuki Współczesnej. Pod pomnikiem Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej oddała jedynie salwę honorową upamiętniająca bohaterów Września.

- Mamy nadzieję, że nasza ekspozycja stanie się dobrą lekcją historii i zainteresuje także młode pokolenie - podkreślili Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego. Wystawa jest bowiem wspólnym dziełem obu placówek.
Pierwsze siedem dni Września 1939 roku w Radomiu wspominał 89 - letni Tadeusz Przyłuski, komendant ówczesnej Straży Obywatelskiej.

Juliusz Kubiak, aktor Teatru Powszechnego, odczytał fragmenty pamiętników z 1939 roku radomskiego księdza, Kazimierza Grelewskiego, który w 1942 roku poniósł śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau. Kwartet Radomiensis zagrał utwory Mikołaja Henryka Góreckiego.

Okupacja w czterech odsłonach

Następnie goście i widzowie zwiedzili wystawę. O szczegóły pytali Katarzynę Wronę z Muzeum Malczewskiego i Ewelinę Gauze z Archiwum Państwowego, które są komisarzami ekspozycji.

Wystawa przypomina ważny i zarazem tragiczny rozdziału w historii naszego miasta, jakim była wojna i okupacja niemiecka. Poprzez prezentację różnorodnych materiałów - fotografii, afiszy okupacyjnych, dokumentów, ulotek, broni, umundurowania wojskowego stara się ukazać wydarzenia i postaci związane z miastem i regionem tego czasu.

Ekspozycję poprzedza krótki wstęp, w którym oglądać można Radom tuż przed wybuchem wojny. W rozdziale zatytułowanym "Wrzesień 1939 rok" wystawa przypomina szlak bojowy radomskiego 72 pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego. Pułk, pod koniec sierpnia 1939 roku w wyniku przeprowadzonej mobilizacji opuścił Radom i skierowany został w okolice Wielunia. Tam w składzie Armii "Łódź" prowadził krwawe walki z najeźdźcą, cofając się aż pod Warszawę.

W kolejnym dziale "Pod rządami okupanta" oglądamy życie mieszkańców miasta pod rządami Niemców. Radom stał się stolicą jednego z dystryktów. Okupant starał się nadać mu charakter miasta niemieckiego.

W czasie okupacji nawet drobne wykroczenia karane były śmiercią lub wywózką do obozów. Na porządku dziennym były publiczne egzekucje, łapanki i branie zakładników. Mówi o tym część "Terror". Wydzieloną część ekspozycji stanowi getto żydowskie.

W części "Radomska konspiracja" wystawa pokazuje także działalność ruchu oporu - Armii Krajowej, "Szarych Szeregów", Batalionów Chłopskich, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Pokazuje również fotografie oddziałów partyzanckich i ich dowódców.

Ekspozycja czynna będzie do końca grudnia.

Katarzyna Wrona, komisarz ekspozycji:
- Wystawę zorganizowaliśmy wspólnie z Archiwum Państwowym, które udostępniło nam część materiałów Myślę, że nasza ekspozycja zainteresuje nie tylko tych którzy pamiętają tamten okres ale i młodszych radomian, którzy znają wojnę tylko z opowieści rodziców lub dziadków. Wystawa nie obejmuje całego okresu wojny a tylko wybrane problemy tego czasu. Wynika to nie tylko z obszernego tematycznie tego okresu naszej historii ale także z braku materiałów. To co się zachowało, jest cenną dokumentacją i utrwalającą pamięć o tych, którzy zginęli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie