MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy w Siennie. Władze oficjalnie świętowały odzyskanie praw miejskich. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Sienno oficjalnie świętowało odzyskanie praw miejskich.
Sienno oficjalnie świętowało odzyskanie praw miejskich. Urząd Miasta i Gminy w Siennie
W środę, 14 lutego odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy Sienno. Posiedzenie zostało połączone z oficjalnym świętowaniem odzyskania praw miejskich przez Sienno. Wydarzenie odbyło się w sali koncertowej miejscowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy i oczywiście mieszkańcy.

Uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy w Siennie. Świętowali odzyskanie praw miejskich

Po otwarciu uroczystej sesji odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie chóru Szkoły Muzycznej, następnie przyjęto okolicznościową uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2024 rokiem obchodów odzyskania praw miejskich przez miejscowość Sienno. Po uroczystym odczytaniu wyciągu z Rozporządzenia Rady Ministrów burmistrz Mariusz Strąk wygłosił okolicznościowe przemówienie wraz z prezentacją rysu historycznego Sienna.

Włodarz gminy przedstawił bogatą historię Sienna, która sięga roku 1389, genezę jego powstania oraz jego losy. Przytoczył okoliczności i procedurę odzyskania praw miejskich miejscowości Sienno.

Jak Sienno odzyskało prawa miejskie?

13 grudnia 2022 roku do Urzędu Gminy Sienno wpłynęło pismo od Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, w sprawie ustosunkowania się Gminy Sienno do kwestii wszczęcia procedury uzyskania praw miejskich przez miejscowości, które w wyniku represji rosyjskich te statusy utraciły.

Powstanie styczniowe na terenie Gminy Sienno jest mocno zakorzenione w związku z postacią pułkownika Dionizego Czachowskiego, który toczył walki na terenie Sienna i ziem siennieńskich oraz poległ w miejscowości Jawor Solecki. W związku z tym wójt, uzyskując poparcie Rady Gminy Sienno, wysłał stosowną informację do Wojewody Mazowieckiego w skutek czego rozpoczęto procedurę odzyskania praw miejskich dla miejscowości Sienno.

Status miasta Sienno posiadało od około 1430 roku, choć dokładana data stanowi przedmiot sporów historyków i utraciło je w 1869 roku. Mieszkańcy nigdy nie pogodzili się z faktem utraty praw miejskich. W przywróceniu statusu miasta mieszkańcy oraz samorząd lokalny widzą nie tylko przywrócenie sprawiedliwości dziejowej i odzyskanie historycznych praw miejskich, ale także otwarcie nowych perspektyw dla swojej miejscowości. To udało się z początkiem 2024 roku.

Podziękowania za wsparcie w procesie odzyskania statusu miasta

W swoim przemówieniu jeszcze do niedawna wójt, a obecnie już burmistrz Mariusz Strąk, złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ten szczególny dzień zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii Sienna. Podziękowania popłynęły w kierunku poseł Anny Kwiecień, byłego wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła oraz wicemarszałka Rafała Rajkowskiego za wsparcie i zrozumienie potrzeb samorządu.

Strąk dziękował również sąsiadom, czyli włodarzom, którzy poparli wniosek Rady Gminy Sienno o przywrócenie praw miejskich:

zarządowi powiatu lipskiego ze starostą Sławomirem Śmieciuchem na czele, burmistrzowi Lipska Jackowi Wielorańskiemu, burmistrzowi Solca nad Wisłą Markowi Szymczykowi, burmistrzowi Kunowa Lechowi Łodejowi, burmistrzowi Ciepielowa Arturowi Szewczykowi, wójtowi Bałowa Hubertowi Żądło, wójtowi Rzeczniowa Karolowi Burkowi, wójtowi Bodzechowa Jerzemu Murzynowi oraz wszystkim, którzy wspierali Gminę Sienno w procesie odzyskania praw miejskich, w tym też oczywiście samym mieszkańcom.

Wszystkim zebranym wręczono okolicznościowy grawer z okazji odzyskania praw miejskich. Nie zabrakło również miłych słów, gratulacji i życzeń pod adresem Miasta i Gminy Sienno oraz lokalnej władzy. Po przemówieniach odbyło się widowisko muzyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Siennie pod dyrekcją Pawła Garbalskiego.

Zobacz zdjęcia z sesji w galerii poniżej:

Sienno oficjalnie świętowało odzyskanie praw miejskich.

Uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy w Siennie. Władze oficja...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie